Hlavní obsah

Město dělí dva státy. Pro jeho obyvatele platí během pandemie dvojí pravidla

Novinky, mso
Baarle

Baarle patří mezi města, která jsou rozdělena mezi dva státy. Právě kvůli svému umístění mezi Belgií a Nizozemskem však v době pandemie koronaviru zažijí obyvatelé nevšední momenty. V Belgii totiž nadále platí uzavření restaurací a barů, zatímco v Nizozemsku za pár dnů otevřou.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Ve městě na nizozemsko-belgických hranicích platí dvojí pravidlaVideo: Reuters

Článek

„Nemohu otevřít svou kavárnu, ale naproti mně o padesát metrů dál bude od 1. června otevřená,“ uvedla pro zpravodajský web CNN Belgičanka Monica van der Krogtová s tím, že si navíc do kavárny ani nemůže zajít, protože oficiálně žije v Belgii.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

Podobné starosti musí řešit i jiné maloobchody. Ty totiž v Nizozemsku během pandemie zůstaly otevřené, zatímco belgické musely zůstat zavřené. Platí navíc zákaz nakupování za hranicemi, takže Belgičané oficiálně nesmějí nakupovat v nizozemských obchodech.

Situace v Baarle je samozřejmě poněkud extrémní. Ačkoli by si oba starostové města (jeden pro Belgii a druhý pro Nizozemsko) přáli, aby vzájemná omezení neplatila, nemohou v tomto případě nic dělat.

Devadesát procent domu leží v Nizozemsku. Kromě záchodu a vchodových dveří, podle zákonů tak bydlím v Belgii.
Julien Leemans

„Jsme v krizové situaci a máme jen omezené pravomoci, takže musíme uposlechnout nařízení z Bruselu a Haagu,“ řekla nizozemská starostka města Marjon de Hoon-Veelenturfová.

Oplocené silnice na hranicích

Dočasně uzavřené hranice tak platí i mezi Belgií a Nizozemskem. Na silnicích u Baarle je kvůli tomu k vidění oplocení či betonové zátarasy přímo na silnici, ačkoli místním připadají spíš směšné, protože pěšky se dají snadno obejít a přes polní cesty dokonce objet.

Evropské město roztíná hranice dvou států. Občas dělí i ložnice

Cestování

Do výjimečné situace se dostal 63letý Julien Leemans. Nizozemec, jehož dům z 90 procent leží na tomto území. „Kromě záchodu a vchodových dveří, podle zákonů tak bydlím v Belgii,“ vysvětlil. Ani on tudíž v současné situaci nesmí nakupovat v nizozemských obchodech.

Belgická část Baarle se oficiálně jmenuje Baarle-Hertog, zatímco nizozemská Baarle-Nassau. Městečko má celkem zhruba 9000 obyvatel, třetina z nich jsou Belgičané. Státní hranice rozděluje území města na mnoho enkláv a exkláv. Mezi oběma státy byla již dříve dosažena dohoda, že obyvatelé náležejí k tomu státu, ve kterém se nachází vstupní dveře do budovy.

Belgie zavedla v době pandemie koronaviru přísnější opatření než sousední Nizozemsko. V zemi bylo dosud potvrzeno 54 644 případů koronaviru, zatímco v Nizozemsku 43 880. Výraznější je však rozdíl mezi počty obětí (8959 ku 5662).

Související témata:

Výběr článků

Načítám