Článek
V návaznosti na řadu incidentů zveřejnily organizace včetně Age UK a Independent Age otevřený dopis, ve kterém zmíněný problém popisují. „Mnoho lidí kvůli tomu zažilo pocit, že na jejich životech a přáních nezáleží. To je ostudné a nepřijatelné,” domnívají se organizace.
We are seeing shocking examples of blanket decisions being made on older and vulnerable people's care & treatment options, with people pressurised into signing Do Not Attempt CPR forms. This is shameful and unacceptable. Read more here https://t.co/sg2RtqhKEk @GabriellaSwerl
— Age UK Campaigns (@ageukcampaigns) April 6, 2020
Dříve vyslovené přání, které má mimo jiné oporu i v českém právním řádu, má být svobodné rozhodnutí jednotlivce, který žádá zdravotníky v případě selhání jeho základních životních funkcí, aby nebyl resuscitován. Podléhá mu řada formálních opatření jako například poučení od lékaře a ověřený podpis. V Británii se ale vyskytly případy, kdy rozhodnutí nevysloví člověk o své vlastní vůli, ale je na to přímo tázán lékaři.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Dopis organizace zveřejnily několik dní poté, co Britská zdravotnická organizace (BMA) uvedla, že k podobným praktikám v Británii dochází. Dokazovat to měl podle organizace Age UK případ 85leté seniorky, které se měla její praktická lékařka dotazovat, zda chce v případě nákazy novým koronavirem podstoupit léčbu, nebo raději podepsat dokument DNR.
„Nepodceňujeme tlak, který je v současné době na zdravotníky vytvářen, ale je zásadní, abychom i nadále chránili základní lidská práva lidí. Bylo by zcela nepřijatelné vzdát se takových práv ve prospěch plošných diskriminačních rozhodnutí,” stojí v dopise.