Článek
„Zaměstnavatelé mohou vyžadovat od svých zaměstnanců očkování,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci Gulyás. Potvrdil, že ve státních institucích bude očkování povinné. O této otázce však bude ještě rozhodovat maďarský ústavní soud.
„Zaměstnavatelé mohou uznat výjimky v případě potvrzení od lékaře, že pacient ze zdravotních důvodů nemůže dostat vakcínu,“ uvedl Gulyás. Pokud zaměstnanec očkování odmítne a nemá pro to zdravotní důvody, zaměstnavatel ho může poslat na neplacenou dovolenou a po roce může být propuštěn.
V Maďarsku propustí zdravotníky, kteří se nenechali očkovat
Od pondělí se také zavádí povinné nošení roušek ve veřejné dopravě, zakazují se návštěvy v nemocnicích a ředitelé domovů důchodců mohou rozhodnout o zákazu návštěv v jednotlivých zařízeních.
Maďarsko se podobně jako další země střední a východní Evropy potýká s novým rozmachem koronavirové nákazy. Země hlásí 4039 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvíc od letošního dubna. Podle aktuálních údajů zemřelo v souvislosti s koronavirem 45. V nemocnicích je 1970 pacientů s covidem, z nichž je 204 napojeno na umělou plicní ventilaci. Země eviduje méně nákaz na počet obyvatel než Česko, má ale vyšší bilanci hospitalizací.
Výdejní okénka, zavřené hotely. Třetina Slovenska bude v nejpřísnějším režimu
V desetimilionové zemi už bylo očkováno 5 947 085 osob, z nichž druhou dávku dostalo 5 728 025. V procentuálním vyjádření má Maďarsko 59 procent plně naočkovaných obyvatel. Posilující třetí dávku vakcíny dostalo 1 164 000 osob.
Maďarští epidemiologové upozorňovali, že masové akce pořádané v sobotu u příležitosti výročí protikomunistického povstání v roce 1956 mohou způsobit nárůst počtu infikovaných. Například v Budapešti se konal tzv. Mírový pochod za účasti obrovského počtu lidí, kde promluvil i premiér Viktor Orbán.