Článek
Již dříve proběhly informace o tom, že zánět spojivek může být jedním z projevů nákazy koronavirem. Počet lidí, u kterých se tento symptom vyvinul, byl však relativně nízký. Ačkoliv se koronavirus šíří z člověka na člověka primárně kapénkami při kašlání a kýchání (a možná i mluvení a dýchání), nová studie podtrhuje, jak důležité je nesahat si do obličeje, a to ani do očí, aby se infekce nešířila dále.
Zánět spojivek může být způsobený množstvím bakterií a virů. Často pak souvisí s respiračními onemocněními. V USA si zánětu spojivek ve spojitosti s koronavirem začali všímat poté, co se v pečovatelském domě v Kirklandu ve Washingtonu nakazilo koronavirem 80 jeho obyvatel a 34 členů personálu. O život tam přišlo 35 osob.
Ošetřující zdravotní sestřička tehdy uvedla, že téměř všichni nakažení měli rudé oči. A ještě více zneklidňující je její tvrzení, že mnoho pacientů nemělo žádný jiný projev nákazy než právě zarudnutí očí. Nákaza u nich ale byla později potvrzena.
Není to běžný příznak
Zarudnutí očí zatím stále není vedeno Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako symptom koronaviru, ačkoliv byl tento jev zaznamenán již v mnoha zemích. Studie zjistily, že oči jsou jednou z částí těla, na které může virus útočit. Podle zaznamenaných dat to však nebývá úplně běžné.
Ve studii tisícovky čínských koronavirových pacientů, publikované v New England Journal of Medicine, byla infekce očí zaznamenána jen u devíti osob, což nečiní ani jedno procento. Další studie, publikovaná v Annals of Internal Medicine pak uvádí zánět spojivek jako symptom u každého třicátého nakaženého, tedy u zhruba tří procent pacientů.