Článek
V úvodním grafu jsme zachytili Česko, Rakousko, Dánsko a Švýcarsko, které mají podobné údaje, ačkoli přijaly různá opatření od sociálního distancování až po utlumení ekonomiky. Česko a Rakousko přijaly opatření přísná, Švýcarsko naproti tomu značně volná a v poměru nakažených na počet obyvatel patří k nejhůře zasaženým zemím Evropy.
Nesledujeme tentokrát kumulativní počty, ale mezidenní změny. V kumulativních srovnáních se jednotlivé země pochopitelně velmi liší celkovými počty potvrzených nakažených v závislosti na věkové struktuře obyvatelstva, přijatých preventivních opatřeních a podobně.
Křivka se zplošťuje i ve Švédsku, které rovněž patří k zemím, které přijaly velmi volná opatření v podstatě na bázi doporučení. Země nezavedla žádné tvrdé restrikce, má velmi vysokou smrtnost pacientů s covid-19, ale i zde je zcela jasný vývoj: počty nakažených při mezidenním porovnání v tuto chvíli klesají.
Mezidenní změna má velmi podobný průběh a lze říci, že přibližmě od 70. dne křivky začínají klesat.
Platí to i pro země s velmi vysokými počty potvrzených případů nákazy. I zde je trend stále stejný.
Tento model, zejména rychlý exponenciální nárůst a následný pokles počtu nových pacientů denně, se neliší ani u zemí, které přijímaly velice různá preventivní opatření. Ve druhém grafu sledujeme vývoj v Německu, Itálii, Španělsku a Velké Británii.
Koronavirus v datech: Sociální izolace zafungovala
I zde je možné vidět stejný vývoj – křivky s mezidenní změnou klesají.
V tuto chvíli řada vědců upíná pozornost k tomu, co tento mezidenní pokles nově nakažených pacientů způsobuje.
Průzkum: Češi se v době koronaviru přestávají bát
Jako vysvětlení je možné uvádět přijatá preventivní opatření a disciplinovanost obyvatel. To ale zatím nedává odpověď na to, proč se podobným způsobem počty snižují i v zemích, které k ohrožení koronavirem přistupovaly velmi volně.
Ukázkou jsou například Spojené státy nebo Velká Británie. V USA v tuto chvíli denní přírůstky stagnují na podobné úrovni, tedy křivka se zploštila a vědci předpokládají podobný vývoj jako v jiných zemích. S ohledem na vysokou populaci (téměř 330 milionů lidí) je zobrazujeme v samostatném grafu.