Článek
„Myslíme si, že virus bude lidstvo pronásledovat docela dlouho, než budeme mít vakcínu, která nás ochrání,“ předpovídá zvláštní vyslanec Světové zdravotnické organizace (WHO) pro epidemii David Nabarro.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Nejhorší zůstává situace ve Spojených státech, které hlásí přes 600 tisíc potvrzených případů, z nichž lehce přes 26 tisíc bylo fatálních. Kritická zůstává situace především ve státě New York, kde je přes 10 tisíc obětí.
Prezident Donald Trump v noci pozastavil financování WHO, která podle něj selhala ve své základní povinnosti a musí být pohnána k zodpovědnosti. Loni přitom příspěvky USA představovaly pro WHO téměř čtvrtinu rozpočtu.
Počet nakažených koronavirem na světě překročil milion
V Evropě nadále zůstává nejhorší situace ve Španělsku a Itálii. Španělsko má přes 174 tisíc potvrzených případů a více než 18 tisíc úmrtí na covid-19. Itálie sice v počtu případů už v Evropě nevede, jako jediná ze zemí starého kontinentu ale přesáhla hranici 20 tisíc mrtvých. Naději Italům dává fakt, že v úterý ohlásila země nejméně nakažených za jeden den (2972) od poloviny března.
Infikovaných přibývá pomaleji také v České republice. Ve středu ráno potvrdilo ministerstvo zdravotnictví 6151 případů, 163 z nich vedlo ke smrti. Vyléčilo se 676 lidí. Podle šéfa ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) však nenadešel čas na ukončení nouzového stavu, protože Česko ještě není v bodu zlomu.