Článek
„Vakcína je účinná napříč věkem i etnickým původem. U seniorů byla účinnost přes 94 procent,“ stojí ve společném prohlášení Pfizeru a BioNTechu.
Při testech se objevilo 170 případů nákazy koronavirem, 162 jich ale bylo u lidí, kteří dostali neúčinnou látku. Pfizer dodal, že v deseti případech se jednalo o těžké průběhy nemoci, pouze jeden případ se však vyskytl u člověka, který nedostal placebo.
Pfizer vydělá na vakcíně miliardy, má ji sedmkrát dražší než AstraZeneca
Jediným vedlejším účinkem vakcíny je podle společností zvýšená únava, která se projevila po druhé dávce. Na únavu si stěžovala téměř čtyři procenta dobrovolníků, kterých bylo 43 500 v šesti zemích.
Německá firma BioNTech a americká farmaceutická společnost Pfizer současně se zveřejněním finálních výsledků třetí (finální) fáze klinických testů oznámily, že tím překonaly poslední případné překážky ke schválení vakcíny americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), uvedl týdeník Focus. Vakcína je bezpečná, ani rozsáhlé testy neobjevily nějaké vzácné vedlejší účinky. Podle Focusu by rozhodnutí o použití vakcíny mělo padnout během několika příštích dnů.
Přehledně: Jak jsou firmy daleko s vakcínami
Pfizer původně uváděl, že vakcína má 90procentní účinnost. To ještě ale nebyly testy dokončené. Ve třetí fázi se podává vakcína velké skupině dobrovolníků, většinou asi 30 až 40 tisícům lidí. Část jich dostává placebo. Jde o lidi, kteří přicházejí do styku s nakaženými. Účinnost se určuje na základě toho, kolik infikovaných ze všech nakažených připadá na skupinu, která dostala vakcínu.
Na vývoji vakcíny proti nemoci covid-19 pracují desítky firem po celém světě. V pondělí společnost Moderna oznámila předběžná data své vakcíny s podobnou úspěšností.