Článek
O prvních nakažených severokorejská státní média informovala ve čtvrtek. Tvrdí, že první případy nemoci se v zemi projevily na konci dubna. Od té doby mělo příznaky 350 000 lidí a 188 000 z nich je v izolaci. Za čtvrtek lékaři zaznamenali 18 000 případů nákazy.
U jednoho ze šesti zemřelých se prokázala nákaza variantou omikron, uvedla státní agentura KCNA. Severní Korea nemá dostatečné testovací kapacity a není ani známo, že by její obyvatelstvo bylo očkováno proti covidu-19.
KLDR patří mezi několik málo zemí, jež neohlásily očkovací program proti covidu-19. Vedení izolovaného státu dlouho odmítalo, že by se v zemi koronavirus šířil, což ale odborníci zpochybňovali. Během epidemie úřady dále zpřísnily režim na hranicích.
Kim v roušce. Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu
Za změnou postoje a zveřejnění prvních informací o šíření nákazy může podle odborníků stát záměr požádat o pomoc zahraničí. Již dříve KLDR odmítla vakcíny z programu Covax, který je dodává do chudých zemí. Jižní Korea nabídla svému sousedovi zdravotnický materiál i vakcíny proti covidu-19. Poskytnout pomoc chce Severní Koreji i Čína.
Dodávku některých druhů vakcín komplikuje, že KLDR nemá dostatečný počet mrazáků, kde přípravky za velice nízkých teplot skladovat. Rozšíření nákazy by podle agentury AP mohlo mít zničující dopad na hospodářství i na zdravotnictví v Severní Koreji. Ve čtvrtek země vyhlásila přísnou uzávěru.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un uvedl, že ohniskem nákazy je hlavní město Pchjongjang, a dodal, že je nutné izolovat obytné a pracovní jednotky, aby se nákaza dále nešířila. Kim, který poprvé od začátku epidemie vystoupil v médiích v roušce, také kritizoval další severokorejské činitele, že šíření nákazy nedokázali předejít.