Článek
Kvůli prázdným regálům zavedla výjimku pro vybrané dodavatele a skladníky obchodů s potravinami, pokud se každý den prokáží negativním testem. Výjimka z karantény platí i pro nenaočkované skladníky a dodavatele vybraných supermarketů. Nevztahuje se ale na ostatní zaměstnance těchto řetězců. Očekává se, že možnosti každodenního testování místo samoizolace využije přibližně 10 000 zaměstnanců.
Podle některých vládních politiků by měla ale výjimka jít ještě dál. Pokud tak kabinet premiéra Borise Johnsona neučiní, riskuje, že veřejnost ztratí důvěru v systém trasování jako takový.
Jeremy Hunt says it's time to scrap the 10 day isolation if you are pinged and double jabbed - if we don't "we risk losing social consent" as so many are switching it off #COVID19
— Andy Bell (@andybell5news) July 22, 2021
Objevují se totiž zprávy, že si lidé aplikaci na trasování radši úplně mažou, než aby riskovali, že jim nařídí odebrat se do 10denní karantény, kterou musí zakončit negativním testem.
„Pingdemic”, tedy doslova „pandemie cinknutí” – tak říkají ostrovní média (s odkazem na zvuk, který trasovací aplikace vydává) fenoménu, kdy kvůli pozitivnímu kontaktu míří statisíce lidí do karantény.
Za poslední týden muselo v Anglii po kontaktu s nakaženým do karantény skoro 619 000 lidí, což v některých obchodech způsobilo nedostatek potravin.
Británie řeší kvůli karanténám nedostatek zboží v obchodech. Vláda zavádí výjimky
Výzva vládě
„Copak si nemyslíte, že je čas, aby vláda naslouchala veřejnosti a zrušila podmínku 10denní izolace pro lidi, kteří jsou naočkovaní oběma dávkami, místo toho, aby se museli izolovat, dokud jim nevyjde negativní test?” tepal vlastní vládu konzervativec Jeremy Hunt, který v předchozích garniturách Theresy Mayové a Davida Camerona zastával funkci ministra zdravotnictví.
Podle Hunta totiž v opačném případě hrozí, že vláda přijde o „společenský souhlas” pro využívání systému trasování. „Pro boj s virem jde o velice, velice důležitou zbraň,” upozornil.
Očkovaný člověk virus tolik nešíří
Původně se očekávalo, že plně naočkovaní Britové nebudou muset do karantény už od 19. července, kdy vláda zrušila drtivou většinu opatření v Anglii. To se ale nestalo. V tuto chvíli vládní stránky uvádí, že tato povinnost skončí 16. srpna.
V Británii hrozí kvůli nařízeným izolacím nedostatek potravin
Vakcíny proti covidu-19 snižují pravděpodobnost šíření nákazy. Teoreticky je sice možné, že by naočkovaný jedinec infekci skrytě šířil v populaci, ale mezi odborníky převládá konsensus, že riziko je malé.