Článek
Aktuální výzkum se snaží přijít na to, jestli se test na covid dá provádět pouze s pomocí slin, a odhalit tak pacienty bez příznaků.
Doktorandka Catlan Reardonová z dané univerzity již absolvovala testy na přítomnost koronaviru v mnoha různých podobách a konstatovala, že v porovnání s ostatními je tento test - logicky - bezbolestný a mnohem méně nepříjemný.
„Zabere to stejně času, nicméně nosní tampon byl pro mě rozhodně nepříjemnější. Ústní výtěrový tampon byl pro mě též nepříjemný,“ přiznala a dodala, že v porovnání s tím je „plivací test“ mnohem jednodušší a neinvazivní.
Lékař k odběru netřeba
Jen je třeba vydezinfikovat si ruce, uchopit speciální zkumavku, přiložit si ji k ústům a doslova do ní naplivat, jak je vidět na videu - toto testování vyžaduje až jeden mililitr slin. Ten se pak hodnotí v laboratoři. K samotnému odběru vzorků tak není potřeba přítomnost žádného lékařského specialisty, jen dobrovolníka za ochranným plexisklem.
Univerzita tím chce testování zjednodušit a snížit jeho náklady.
CovidPass nabídne aplikaci s databází testů na covid-19
Bude však toto stejně spolehlivé jako jiné formy testování? Zatím existují tři jiné sady koronavirových testů slin, které získaly souhlas od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), a to na základě povolení pro nouzové použití. „Doufáme, že naše univerzita v Berkeley bude čtvrtá,“ uvedla biochemička Jennifer Doudnaová.
„V současné době pracujeme zejména na tom, abychom nejprve zjistili, kolik viru se při testu uvolní ve slinách ve srovnání s nosem. A pak určíme, zda skutečný test slin, který děláme, je stejně citlivý jako to, co můžeme zjistit, když používáme nosní tampony,“ vysvětlila.
Proč je SARS-CoV-2 tak nakažlivý? Přenáší se mluvením
V Berkeley dosud tento „plivací test“ absolvovalo 1500 osob. Nicméně předtím, než jej FDA bude moci schválit, je zapotřebí ještě další práce. Pro lidi s příznaky, kteří se opravdu cítí nemocní, navíc podle odborníků nikdy nebude - takoví by měli jít k lékaři, uzavírá Reuters.