Článek
Velkým problémem se stane také to, že tito lidé žijí v oblastech, kde není možné zajistit skladování vakcín s řízenou teplotou. Bez toho ovšem očkovací látka rychle ztrácí na své účinnosti. Upozorňuje na to podle britského deníku The Independent studie německé logistické společnosti DHL.
Jen pět vakcín ukončilo druhou fázi klinických testů, ve třetí je jich jedenáct
Experti DHL varují, že mezi problémy, jimž budou po vyvinutí účinných vakcín čelit očkovací týmy, je nedostatek potřebných chladicích zařízení ve velké části světa. Nejslibnější druhy spěšně vyvíjených očkovacích látek proti koronaviru totiž vyžadují nepřetržité a účinné chlazení na celé cestě, od výrobní linky až po injekční stříkačku, aby zůstaly účinné a bezpečné.
Problémem je hluboké chlazení
Podle DHL mohou některé vakcíny vyžadovat hluboké chlazení na teploty až minus 80 stupňů Celsia. Lékařské mrazničky, které zajišťují teplotu aspoň minus 70 stupňů, jsou přitom vzácné i v amerických a evropských nemocnicích.
„To představuje nové logistické výzvy pro nynější lékařské dodavatelské řetězce, které obvykle distribuují vakcíny při teplotě minus dva až minus osm stupňů Celsia,“ tvrdí německá firma.
Třetina slovenských učitelů považuje očkování za přípravu na čipování lidí
Problém se zajištěním účinného chlazení vakcín bude mít podle ní většina Střední Asie, velká část Indie a jihovýchodní Asie, Latinská Amerika s výjimkou největších zemí a naprostá většina Afriky. Technologie, které by tento problém vyřešily, nejsou podle DHL k dispozici pro více než dvě třetiny světa.