Článek
Mutace byla objevena na konci loňského roku v Jihoafrické republice a označuje se jako B.1.351. Z dosavadních poznatků vyplývá, že by neměla způsobovat závažnější průběh nemoci covid-19, je ale o padesát procent nakažlivější.
Není to legrace, zůstaňte doma, prosí sestra z oddělení, kde se léčí „nejhorší” covidoví pacienti
Vědci testovali mutaci v krvi, kterou odebrali lidem, jímž byla vakcína podána. Zjistili až dvoutřetinové snížení hladiny neutralizačních protilátek. Zatím ale neexistuje stanovená hranice, která by určovala, jaká úroveň protilátek je nutná k ochraně před koronavirem.
Nakolik je očkovací látka účinná proti jihoafrické mutaci, tedy s určitostí stanoví jen rozsáhlé klinické testy.
„Nevíme, jaká je minimální neutralizační úroveň. Neznáme tuto mezní hranici,“ potvrzuje profesor a spoluautor studie Pei-Jong Ši. Je přesvědčen, že vakcína společnosti Pfizer/BiNTech bude proti této mutaci účinná. Svůj názor opírá o předběžné studie vakcín, kde se uvádí, že protilátky, které v sobě lidé měli, si dokázaly s virem poradit.
Britská mutace kosí i mladé, zhoršení přichází rychle
Farmaceutické společnosti shodně tvrdí, že jejich výzkum nadále pokračuje, aby se zjistilo, zda a jak jsou jejich vakcíny účinné i proti brazilské mutaci.
Jeden z předních vědců Pfizeru Phil Dormitzer má za to, že i stávající vakcína bude pravděpodobně proti jihoafrické variantě fungovat, oznámil však také podle Reuters, že firma intenzivně jedná s americkými regulátory o možnosti otestovat novou verzi vakcíny, která by u již naočkovaných lidí posílila ochranu před touto variantou.