Hlavní obsah

Jediná zahraniční expertka z wuchanské laboratoře promluvila

Novinky, drk
Wu-chan

Pro americkou agenturu Bloomberg exkluzivně promluvila jediná zahraniční vědkyně, která kdy pracovala v laboratoři nejvyššího stupně biologického zabezpečení (BSL-4) při Wuchanském institutu virologie. Australanka Danielle Andersonová tu působila do listopadu 2019 a byla na místě tedy pár týdnů předtím, než Čína oznámila první nakažené virem SARS-CoV-2. Teorii o úniku viru z laboratoře považuje za nepravděpodobnou.

Foto: Profimedia.cz

Fotografie z wuchanské laboratoře v Číně.

Článek

Andersonová je expertkou na viry pocházející z netopýrů. Ohledně fungování wuchanské laboratoře koluje velká spousta polovičních pravd a překroucených informací, říká v rozhovoru pro Bloomberg. Podle ní byla práce v laboratoři mnohem více rutinní, než se může na základě zpráv z médií zdát.

„Nechci říct, že to bylo nudné, ale byla to standardní laboratoř, která fungovala stejným způsobem jako jakákoli jiná laboratoř s vysokým zabezpečením proti úniku,“ říká.

Andersonová začala spolupracovat s wuchanskými kolegy v roce 2016, kdy zastávala pozici vědecké ředitelky laboratoře na singapurské lékařské škole Duke-NUS. Její výzkum se zaměřuje na to, proč smrtelné viry jako ebola a nipah nezpůsobují onemocnění u netopýrů, u nichž trvale cirkulují.

Její práce zaujala čínský institut, který jí nabídl financování ve snaze podpořit mezinárodní vědeckou spolupráci. Zkoumat ebolu ve Wu-chanu byl pro Andersonovou splněný sen.

Vysoká míra biologického zabezpečení

Australské vědkyni se teorie o úniku viru zdá nepravděpodobná.

Pokud byl někdo nemocný, pak předpokládám, že bych byla také nemocná – a to jsem nebyla.
Danielle Andersonová, australská vědkyně

Upozorňuje, že míra zabezpečení byla extrémně vysoká. Voda i odpad musely nejprve projít filtrací a sterilizací, než je pracovníci mohli vynést ven. Přísné byly údajně i předpisy pro zamezení šíření zkoumaných patogenů, vědci museli podstoupit 45hodinnový výcvik, na základě kterého získali certifikaci nutnou pro práci v laboratoři.

Příchod i odchod ze zařízení popisuje Andersonová jako pečlivě připravenou choreografii. Vědci si před odchodem museli dát jak chemickou, tak osobní sprchu a časy obou byly přesně naplánované.

Administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa opakovaně nadhazovala teorii, že virus, který způsobil celosvětovou pandemii, unikl z laboratoře – ne nutně záměrně, ale vlivem selhání bezpečnostních opatření.

Původně tuto verzi experti označovali za konspirační teorii, ale to se v posledních týdnech částečně změnilo kvůli rozhodnutí současného šéfa Bílého domu Joea Bidena, který nařídil tajným službám, aby zvýšily svou snahu a vypátraly původ viru.

Reagoval tak na zprávu deníku Wall Street Journal, který napsal, že tři pracovníci wuchanské laboratoře byli hospitalizováni už v listopadu 2019.

V tu dobu chodila Andersonová do laboratoře denně. Nikdo, koho znala, nebyl hospitalizován dříve než na konci roku, tvrdí.

„Pokud byl někdo nemocný, pak předpokládám, že bych byla také nemocná – a to jsem nebyla. Předtím, než jsem obdržela vakcínu, tak jsem byla testována na koronavirus a ukázalo se, že jsem ho nikdy neměla,“ říká.

Popírá i to, že by se o tom šuškalo mezi kolegy. Na konci roku se několik spolupracovníků z wuchanské laboratoře sešlo na prosincové konferenci v Singapuru a o šíření záhadné nemoci nepadlo ani slovo.

Nejsem naivní, říká

Australská vědkyně uznává, že únik viru z laboratoře nelze vyloučit. Dřívější verze viru SARS (SARS-CoV-1), který byl objeven v Asii v roce 2002 a zabil více než 700 lidí, si poté v několika případech našel cestu i ze zabezpečených laboratoří, podotýká Andersonová.

„Nejsem natolik naivní, abych to dokázala absolutně vyloučit,“ vysvětluje. Přesto se i nadále domnívá, že virus pochází z přírodního zdroje. To, že onoho původce stále nikdo nedokázal najít, jí nepřipadá neobvyklé. Kde přesně v přírodě vznikl patogen SARS totiž trvalo odborníkům zjistit téměř deset let.

Část odborné veřejnosti se domnívá, že k úniku viru mohlo dojít vinou genetické manipulace v rámci takzvaného gain-of-function research (výzkumu zisku funkce). Tato oblast výzkumné práce je totiž málo transparentní a část vědecké komunity ji považuje za kontroverzní.

Teoreticky se tedy mohlo stát to, že se při této činnosti někdo nevědomky nakazil a infekci dále přenesl na ostatní.

Andersonová ale upozorňuje, že pro toto neexistují důkazy a pravděpodobnost je velmi malá.

Přesto si australská expertka myslí, že je potřeba uskutečnit zevrubné pátrání a rozluštit původ viru jednou provždy.

Výběr článků

Načítám