Článek
„Teď je to hodně špatné,“ popsala Právu žena s tím, že jedním z největších problémů je nyní jídlo. Podle svých slov sežene za týden někdy dva, někdy pět klientů.
„Kdyby nebylo Spolku Ulice (plzeňský spolek zaměřený na pomoc narkomanům a lidem živícím se prostitucí – pozn. red.), který nám dává potravinové balíčky, tak by to bylo ještě horší. My neumřeme na ten vir, ale hlady,“ poznamenala.
Objednal si sex, místo něj přišel o auto, mobil i peníze
Živit se tímto způsobem začala Jana P. před rokem v zimě poté, co s přítelem onemocněli zápalem plic, vyhodili je z práce z fabriky na Borských polích a následně i z ubytovny. „V tu chvíli se nedalo dělat nic jiného. To, co vydělám, je pro nás hlavní příjem,“ řekla.
Normálně si podle svých slov vydělá za dva dny třeba i šest tisíc, nyní má ale klientů málo, a to i proto, že v důsledku současné krize nejezdí zahraniční klienti. „Jsou dny, kdy neseženu nikoho,” popsala.
Zákazníky hledá Jana P. – podobně jako řada dalších, kteří se živí stejným způsobem – na trase podél Domažlické ulice. „Někteří stálí zákazníci pořád jezdí, ale není jich mnoho,“ podotkla.
Městská i státní policie jsou vůči nim prý relativně tolerantní. „Chovají se docela v pohodě, hlavně nás upozorňují. Když řeknou, že máme do půl hodiny vypadnout, tak jdeme, nechceme nikoho provokovat,“ vylíčila.
Češi v karanténě víc sledují erotické kanály, přibylo hodně ženských divaček
Se sociálními pracovníky ze Spolku Ulice se potkala před rokem právě na Domažlické trase, když tam pracovníci vyměňovali injekční stříkačky – žena i její přítel jsou oba závislí na pervitinu.
„Teď mi pomáhají zařídit doklady, pomáhají ale víc, než by museli. Dávají nám ty potravinové balíčky, mění jehly a snaží se nám pomoct na úřadech zařídit všechno možné,“ popsala žena.
Ceny rostou, kvalita klesá. Koronavir zasáhl i drogy
Rozsah služeb pro lidi bez domova, mezi které Jana P. i její přítel patří, je teď také značně omezený. Dříve se například chodili umýt do K-centra, tedy kontaktního centra pro drogově závislé, kde se teď ale musí objednávat, takže jim to ne vždy vyjde. Proto musí někdy zvolit i jiný způsob, jak udržet základní hygienu.
„Zajdeme do většího obchoďáku a tam se umyjeme na záchodech pro invalidy. Už se stalo, že na nás přišli a vyhodili nás,“ popsala žena.
V budoucnu, až pomine současná krize, plánuje pár z České republiky odjet. „Nevím ještě kam, ale hlavně pryč,“ uzavřela žena.