Hlavní obsah

JAR chce vakcíny AstraZeneca s někým vyměnit

Novinky, drk
Johannesburg

Jihoafrická republika zvažuje, že by dávky oxfordské vakcíny AstraZeneca prodala nebo vyměnila s jinými státy. Oznámil to tamní ministr zdravotnictví jen den poté, co vyšlo najevo, že tato očkovací látka není příliš účinná proti jihoafrické variantě viru.

Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Původně měla jihoafrická vláda v úmyslu AstraZenekou naočkovat zdravotníky v první linii. Po neuspokojivých výsledcích studií od toho plánu sešlo. Místo toho použije vakcínu od firmy Johnson & Johnson.

Jenže JAR má v tuto chvíli asi jeden a půl milionu dávek AstraZeneky a neví, co s ní.

„Už se nám ozvaly některé země, abychom jim je prodali,“ uvedl jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize. Dodal ale, že počká na vyjádření odborníků.

„Naši vědci ještě zvažují, co s vakcínou od AstraZeneky dělat a na základě jejich doporučení vakcínu ještě před expirací vyměníme,“ řekl Mkhize.

Vakcína proti variantě nefunguje

V pondělí informovala světová média o výzkumu jihoafrických vědců, kteří zjistili, že vakcína od AstraZeneky poskytuje „minimální ochranu“ proti mírné a středně těžké infekci způsobené jihoafrickou variantou koronaviru.

Studie zatím neprošla recenzním řízením, ale místní vědce a politiky její závěry velmi znepokojily. Jak uvádí britská BBC, je přesto velmi pravděpodobné, že vakcína bude účinná proti těžkému průběhu.

„Neexistují žádné důkazy o tom, že tato vakcína není účinná při prevenci hospitalizace a závažného průběhu nemoci a úmrtí, což je přece to, oč s těmito vakcínami usilujeme,” hájil vakcínu náměstek britského ministra zdravotnictví Edward Argar.

Nikdo ale nemluví o důkazech, které by tvrdily, že vakcína proti těžšímu průběhu účinná je.

Jihoafrická varianta způsobuje rychlejší a snazší přenos viru. Zatím neexistují důkazy, že by způsobovala horší průběh nemoci. Podle vědců představuje tato mutace v současnosti 90 procent všech případů v Jihoafrické republice.

Výběr článků

Načítám