Článek
Přestože v zemi častěji páchají sebevraždu muži, u žen v říjnu meziročně vzrostl počet sebevražd o 83 procent, zatímco u mužů je číslo vyšší „jen” o 22 procent.
Podle vládních statistik si v Japonsku za měsíc vzalo život celkem 2153 lidí, což je o 66 lidí více, než měla k pátečnímu dni v zemi oficiálně na svědomí nákaza koronavirem za celý letošní rok.
Máme bezpečné UV záření, které zabíjí koronavirus, hlásí Japonci
Počet sebevražd stoupá už několik měsíců po sobě. „Přitom tady nemáme v podstatě žádný lockdown, některé země jsou na tom mnohem hůř, co se týče covidu-19. Mohlo by to znamenat, že v těch nejpostiženějších zemích přijde v budoucnu rovněž nárůst počtu sebevražd,” obává se docentka Michiko Ueda z univerzity Waseda v Tokiu.
Důvod, proč je nárůst patrný zejména mezi ženami, může být prostý. V pohostinství a maloobchodu, tedy oborech, které pandemie citelně zasáhla, pracují v zemi právě zejména ženy, které se tak ocitly bez práce. Svoji roli může hrát i mnohem častější pobyt doma, což vede k častějšímu výskytu domácího násilí, uvedl server CNN.
Někteří mohou pomáhat jen online, jiní v ordinaci. Dejte nám vybrat, volají psychoterapeuti
Ženy snáší pandemii hůř
Z globální studie neziskové humanitární společnosti Care International vyplývá, že více než čtvrtina žen a desetina mužů, pociťuje během pandemie zhoršené psychické zdraví. Kromě pracovních povinností jsou to navíc ženy, které hůře snáší starosti o zdraví svých dětí a právě matky většinou zastávají roli domácího učitele při zavření škol.
Japonci šli po kapénkách
Japonsko, které se dlouhodobě potýká s vysokým počtem sebevražd, bylo až do letošního roku na dobré cestě ve snižování čísel. V loňském roce si v zemi vzalo život 20 tisíc lidí, což bylo nejméně od roku 1978, od kdy tamní zdravotní úřady statistiky vedou.
Sebevraždy jsou v Japonsku časté mezi mladými lidmi. Ti mnohdy s obtížemi zvládají ohromné nároky společnosti, v níž se od dob samurajů netoleruje neúspěch. Sebevražda je pro ně způsobem, jak odčinit selhání.