Článek
Tyto a další otázky bude řešit nový výzkum FN Brno, která je největším zdravotnickým zařízením na Moravě, a brněnské Masarykovy univerzity. Vědecký tým nyní shání dobrovolníky, kteří prodělali covid-19. V plánu je zkoumat asi 200 lidí ve věku nad 16 let. Dobrovolníci se mohou hlásit přímo v nemocnici.
Cílem studie, jejíž význam by měl být v mnoha ohledech mezinárodní, je zhodnotit terapii uplatňovanou na léčených pacientech a odhalit časné či pozdní následky choroby, které se mohou týkat nejen plic, ale i srdce, jater nebo nervové soustavy.
Mimo Evropu virus vytahuje drápy
Roční sledování
„Se změnami po prodělané chorobě se epizodicky setkáváme již nyní, nicméně jejich skutečný vztah k nemoci, jejich závažnost jsou nejasné. Mohl je způsobit virus, může jít o vlastní imunitní reakcí nebo vliv terapie,“ řekl Právu mluvčí FN Pavel Žára. Studie bude společným projektem zdravotníků zaměřujících se na léčbu infekcí, plicních lékařů, kardiologů, gastroenterologů a neurovědců. Cílem je vytvořit účinnou a efektivní metodiku k péči o pacienty po prodělané infekci covid-19.
Dobrovolníci budou sledováni rok. Při třech návštěvách získají pomocí převážně neinvazivních, tedy nenáročných vyšetření jako pomyslný bonus mnoho informací o svém zdravotním stavu. Lékaři se zaměří na funkci plic, kardiovaskulární aparát, zkoumat budou některé laboratorní parametry i možný vliv viru na riziko vzniku jaterní fibrózy.
Součástí hodnocení bude také zkoumání dopadu na psychiku: sledování rizika rozvoje demence či deprese nebo posttraumatické stresové poruchy. Výzkum bude kontrolován etickou komisí.