Hlavní obsah

Jakuti sázejí proti covidu na lišejník a březovou kůru

Látky obsažené v lišejníku a březové kůře tvoří základ nového biologicky aktivního potravinového doplňku, jenž má pomoci pacientům s koronavirem. Schválil jej ruský úřad Rospotrebnadzor.

Foto: Profimedia.cz

Lišejník na stromě (ilustrační foto)

Článek

Preparát Betukladin vyvinutý v Jakutsku má podle Borise Keršengolce, viceprezidenta tamní Akademie věd, „zkracovat a zlehčovat průběh covidu-19“ a pomáhat při rekonvalescenci.

Ruští odborníci ale na zprávu z poloviny listopadu reagují zdrženlivě. „Potravinové doplňky nejsou určeny k léčbě ani prevenci onemocnění,“ upozornil v gazeta.ru imunolog Nikolaj Krjučkov s tím, že Rospotrebnadzor „kontroluje pouze bezpečnost preparátu, nikoliv jeho účinnost“.

Vadim Pokrovskij z vědeckovýzkumného epidemiologického centra Rospotrebnadzoru je stejného názoru.

„Když jde o potravinový doplněk, klinické studie, pochopitelně, neproběhly. Většinou každý region vyrábí nějaké léčivé tinktury z toho, co má k dispozici,“ dodal.

Další z potravinových doplňků, KovBAD, vyvinul vědeckovýzkumný institut ministerstva obrany. Podle výrobce dokáže snížit koncentraci koronaviru v nosohltanu infikovaného pacienta do druhého dne na polovinu, do šesti dnů 16krát.

Podle dřívějšího oznámení resortu jeho vědci také pracují na žvýkačce proti covidu.

Situace se nelepší
Koronaviru v Rusku denně podlehne přes 1200 lidí.
Za 24 hodin se nákaza prokáže u 30 až 40 tisíc lidí.
Podle ruského statistického úřadu má nemoc v zemi na svědomí již 460 tisíc životů.
Související témata:

Výběr článků

Načítám