Článek
Společnost IRBM/Advent se sídlem v Itálii měla pro testy vyrobit první zhruba tisícovku vakcín pro Oxford. Pomocí genetického testu známého jako kvantitativní PCR, který stanoví množství virového materiálu na mililitr, pak zajistila, aby vakcína splnila správnou koncentraci látek.
Koronavirus sice mutuje, účinnost vakcíny to neovlivní, uklidňují experti
Oxford ale toto měření provádí jinak. Správnou hodnotu virového materiálu zjišťuje podle toho, kolik ultrafialového světla absorbuje. Se zjištěním, že postačí méně vakcíny, než tvrdili italští vědci, souhlasila také britská vládní agentura pro regulaci léků a výrobky zdravotní péče (MHRA).
Odborný lékařský týdeník The Lancet ale uvedl, že Oxford nesprávně vypočítal účinnost vakcíny a bezdůvodně ji naředil. Ve skutečnosti tak dobrovolníci, kteří měli dostat jednu dávku vakcíny, dostali pouze její polovinu. Jeden z prvků ve vakcíně totiž údajně interferoval s UV testem, čímž ho nadhodnotil a došlo tak k nesprávnému výsledku.
Šťastná náhoda
Podle Daily Mailu tak při prvních testech dostalo poloviční část vakcíny 1367 účastníků, zbylých 4440 dobrovolníků už bylo naočkováno správně.
Výzkumníci se přesto rozhodli pokračovat s touto skupinou dál, ale podali jejím členům druhou dávku očkovací látky už v původní síle. Výsledky ukázaly, že vakcína měla u této skupiny 90procentní úspěšnost, zatímco v původním režimu, kdy byly aplikovány dvě plné dávky v rozmezí nejméně jednoho měsíce, měla 62procentní úspěšnost. Kombinovaná analýza z obou dávkovacích režimů ukázala průměrnou účinnost na úrovni 70 procent.
Šťastná chyba v dávkování zvedla účinnost vakcíny AstraZeneca na 90 procent
„Ano, k vyšší účinnosti vakcíny nás dovedla chyba. Ale byla to serendipita (šťastná náhoda),” řekl šéf výzkumu a vývoje oxfordské vakcíny Mene Pangalos. Je tak podle něj zapotřebí dalších analýz, aby se vysvětlilo, proč počáteční nižší dávka zvládla posílit imunitu.