Článek
Ve skupině těch, pro které se získání očkovacího termínu změnilo v horor, bylo 30 procent lidí, kteří se více než 50krát snažili získat termín, než se jim to nakonec podařilo. Dalších pět procent respondentů uvedlo, že absolvovali více než 100 pokusů o získání termínu. Třetina dotazovaných hlásila 15 až 25 pokusů o registraci.
Rychlost zřizování očkovacích center byla závratná, ale „organizace očkování rozhodně není úspěšná“, komentuje situaci Achim Berg, šéf společnosti Bitkom. „Rezervační systém se neosvědčil a vedlo to k obrovské frustraci mnoha lidí. To, co jsme zjistili, je nehodné národa vyspělých technologií,“ dodal.
Očkování zrychlíme, slibuje Merkelová
Nepřijatelná je také skutečnost, že nejsou k dispozici žádné ústřední údaje o tom, jak probíhá očkování, jak jsou termíny vytížené. Zatím také není jasné, jak se bude řešit potvrzení o očkování. Dvě třetiny obyvatel Německa mají zájem o digitální certifikát o očkování. V procentuálním vyjádření 43 procent uvedlo „ano, rozhodně“ a 21 procent uvedlo „spíše ano“.
Digitální certifikát odmítlo 33 procent respondentů. Jejich hlavním argumentem je podle jejich názoru nedostatečná ochrana dat, další ho odmítají kvůli tomu, že nepoužívají smartphone nebo tablet, s nímž by to bylo možné.
Němce vytáčejí předbíhači
Společnost Bitkom by měla zavést aplikaci paralelně s klasickým žlutým očkovacím průkazem. Digitální aplikace by měla nejen připomínat termíny přeočkování, ale mohla by zaznamenávat i případné vedlejší účinky vakcíny.