Článek
„Vůbec mě to netěší, jako vláda jsme dělali všechno, abychom epidemii zvládli,“ řekl v úterý v Rádiu Impuls.
Uvedl, že reakce na zhoršující se situaci mohla přijít dřív a mohla být razantnější, ale odpor byl velký. Připomněl ostré debaty ve Sněmovně kvůli prodlužování nouzového stavu a také chování lidí, kteří na jaře opatření dodržovali, ale na podzim se to už nepovedlo.
Uvolňovat se podle Blatného hned tak nebude
Brutální lockdown si nedovolil nikdo
Hamáček dodal, že přistoupit k „brutálnímu lockdownu“ se neodhodlala žádná země na světě. Jediné, co podle něj vláda mohla udělat, by bylo, nechat lidi doma, zakázat jim chodit i do práce. „To by ale byly tak šílené ekonomické škody, že by se z toho naše země pravděpodobně nevyhrabala,“ řekl.
Odmítl, že by vláda nechávala promořovat lidi. „To rozhodně není strategie vlády,“ řekl s tím, že společnost promořují ti, kteří nedodržují epidemická opatření.
Statistici hlásí nebývale vysoké počty úmrtí
„Jediná obrana proti viru je maximální omezení kontaktu mezi lidmi,“ zdůraznil Hamáček a zopakoval, že jedinou cestou ze současné situace je očkování. „Než bude populace proočkovaná, musíme to vydržet,“ prohlásil Hamáček, který prý má pochopení pro naštvanost lidí. Rezignovat na opatření by podle něj ale znamenalo spoustu obětí na životech.
Sám se zatím očkovat nenechal, protože nepatří do kategorie lidí, kteří mají v tuto chvíli přednost. „Nechci nikoho předbíhat,“ dodal Hamáček s tím, že jakmile bude možnost, udělá to.