Článek
„Připravovaná smlouva se Sanofi dá všem členským zemím možnost vakcínu zakoupit,“ uvedla komise ve svém prohlášení.
„Postoupili jsme v debatách i s několika dalšími společnostmi. Protože nyní nevíme, která vakcína bude nakonec nejlépe fungovat, investuje Evropa do různorodého portfolia slibných látek, které vznikají různými technologiemi. To zvyšuje naše šance, že rychle získáme přípravek pro boj s virem,“ uvedla šéfka komise Ursula von der Leyenová.
Máme vakcínu proti covidu, hlásí Rusové
Aktuálně je na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek proti covidu-19. V pokročilé fázi testování je například vakcína firmy AstraZeneca, na níž spolupracují vědci z Oxfordské univerzity. Očkovací látka s označením AZD1222 podle studie časopisu The Lancet nemá žádné vedlejší účinky.
Bič na koronavirus? Oxfordská vakcína se už testuje ve velkém
Firma Pfizer svou očkovací látku vyvíjí ve spolupráci s německou biotechnologickou firmou BioNTech a ještě má před sebou rozsáhlou třetí fázi klinických testů. Jedna z jejích experimentálních vakcín podle nedávno zveřejněných výsledků v prvním kole testování u části pacientů vyvolala kýženou reakci imunitního systému.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtech tento týden uvedl, že Česko by podle aktuálních propočtů potřebovalo zhruba 3,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19.