Hlavní obsah

Dvě chirurgické roušky na sobě nedávají smysl, míní odborníci

Novinky, ČTK, coe, tin

Dvě přes sebe nasazené chirurgické roušky, které uvádí ministerstvo zdravotnictví jako alternativu k respirátorům, nejsou podle některých odborníků příliš vhodné. Upozornili, že americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučilo spíše přes zdravotnickou roušku natáhnout ještě látkovou ústenku.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

"Dvě lékařské roušky na sobě, to si myslím, že vůbec nemá smysl," uvedl Jakub Ondráček z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR v rozhovoru pro ČT24, na který AV poukázala na Facebooku.

"Myslím si, že to pochází ze článku amerických lékařů z CDC, kde oni doporučovali něco podobného, ale není to úplně přesně ono," dodal.

Podobně se vyjádřil předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs. "Přišlo to z USA od CDC, kde testovali látkovou roušku přetaženou přes zdravotnickou, lépe to těsnilo. Naopak dvě zdravotnické přes sebe, jak je máme nařízené v novém opatření české vlády, nedoporučují," napsal na Twitteru.

Na možnost, že infikovaný vzduch bude dvě chirurgické roušky na sobě obcházet, upozornil Ondráčkův kolega z Ústavu chemických procesů Vladimír Ždímal. „Z hlediska chránění okolí fungují chirurgické roušky velmi dobře. Ale když na sebe dáme dvě nebo tři, zvýší se odpor pro nádech a vzduch teče škvírami. Zdvojením vrstvy tak může dojít k horší ochraně,“ uvedl Ždímal.

Ministerstvo zdravotnictví chce nařízením nosit respirátory třídy FFP2 nebo KN95 případně zdvojené roušky zvýšit ochranu před koronavirem, který se v Česku nyní šíří v nakažlivější britské variantě. Skončit by mělo nošení podomácku vyrobených látkových roušek.

Podle Ondráčka ale účinnost doma šitých roušek vůči částicím, které lidé sami produkují, není o moc horší než respirátorů typu FFP2. "Pokud bychom se chtěli chránit sami, tak účinnost bude o něco větší pouze za předpokladu, že respirátor bude dokonale utěsněný na obličeji nositele. Jinak účinnost proklamovaných 94 procent nemusí platit a může být i o několik desítek nižší," řekl v ČT24.

Také podle Ždímala by byl respirátor FFP2 nejlepší ochranou jen tehdy, pokud by dobře seděl na obličeji, tedy měl správnou velikost, správný tvar a byl přitažený těsně na tvář. Efektivitou se respirátorům můžou přibližovat nejlepší z nanoroušek vybavených netkanou nanotextilií, doplnil.

Anketa

Jakou ochranu obličeje plánujete od čtvrtka používat především?
Respirátor
58,9 %
Dvě chirurgické roušky
9,1 %
Nanoroušku
11,5 %
Jinou
20,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5421 čtenářů.
Související témata:

Výběr článků

Načítám