Článek
Ženy tvoří velkou část „běžných” zdravotnických a sociálních pracovníků v řadě zemí (téměř 70 %) a jsou tak aktuálně v první linii „bojovníků” s nemocí Covid-19.
Hromadné uzavírání škol a školek po světě se také více dotkne žen, jelikož právě na nich leží veliká část péče o potomky, se kterými se navíc musí nyní ještě doma učit.
Česká televize začíná učit děti základních škol
Celou situaci neulehčuje ani fakt, že se řada z nich navíc stará ještě o své starší rodiče. Dovětek, že ženy jsou mnohde hůře placené oproti mužům, celou situaci nezlepšuje.
Samotnou kapitolu pak tvoří i neplacení sociální pomocníci, přes 76 % odpracovaných hodin v této sféře měly ženy. V Asii a Pacifiku je to i přes 80 %.
Vliv nemoci na muže a ženy
Čínský výzkum naznačuje, že zatímco v poměru nákazy pohlaví jsou na tom muži a ženy vcelku vyrovnaně, zdá se, že z hlediska úmrtnosti jsou na tom ženy mnohem lépe, uvádí World Economic Forum.
Přehledně: Kteří pacienti s koronavirem jsou nejvíce ohroženi?
Studie čínského Centra pro kontrolu nemocí mezi 44 600 lidmi ukázala, že zatímco úmrtnost mužů byla v průběhu studie 2,8 %, u žen to bylo jen 1,7 %.
Podle odborníků pro to může být celá řada důvodů, včetně biologických faktorů a také životního stylu. Jako příklad odborníci uvádějí, že čínští muži kouří mnohem více než ženy, což už samo o sobě ničí imunitní systém, který je pak vůči koronaviru méně odolný.