Článek
„Ty snímky jsou jednoduše děsivé. Ti lidé se mohou zotavit, ale jejich životy jsou v nebezpečí. Jedná se o mladé lidi, sportovce a nekuřáky,“ cituje Demeyera belgický server Libre.be. U některých pacientů může podle něj nemoc Covid-19 zasáhnout až 90 procent tkáně.
Co může koronavirus SARS-CoV-2 s plícemi jinak zdravého mladého člověka udělat, demonstruje Demeyer před kamerou agentury Reuters na snímku z počítačové tomografie. Ukazuje na něm postižená místa plicní tkáně, v nichž se hromadí tekutina. Jedná se patrně o zánětlivý výpotek, který tělo produkuje v rámci boje s infekcí.
Koronavirus jsme podcenili, přiznala předsedkyně Evropské komise
Pitvy odhalily fibrózu
Mechanismus poškození plic při napadení novým koronavirem poodhalily pitvy pacientů, kteří nemoci podlehli v Číně. Ukázalo se, že pokud nemoc Covid-19 z horních cest dýchacích pronikne do plic, může vyvolat fibrózu.
Fibróza je proces nahrazení specifické funkční tkáně pojivovou, zjednodušeně řečeno jde o zjizvení po úrazu či zánětu. V případě pacientů s Covid-19 jde o plicní fibrózu po zánětu.
Při plicní fibróze se mění jemná a vzdušná plicní tkáň v tuhou nepropustnou vazivovou tkáň, takže se kyslík nedostane z plicních sklípků do krve. Klesá tím možnost okysličení krve a nakaženým se nedostává kyslíku.
Co ukázaly pitvy obětí koronaviru? Zlikvidoval jim plíce
Zdánlivé zlepšení, pak potíže s dechem
Nemocnice v Aaalstu se podle Demeyera přes víkend setkala s náporem pacientů ve věku mezi 36 a 50 lety, kteří původně pociťovali klasické příznaky chřipky či těžšího nachlazení, načež jim příznaky na 48 hodin ustoupily. Pak u nich ale následovaly potíže s dechem, které je přivedly do nemocnice.
U koronaviru záleží na krevní skupině. Nejzranitelnější je A
Demeyer zdůrazňuje, že šlo veskrze o mladé a jinak zdravé nekuřáky, kteří netrpí žádnými srdečními potížemi nebo cukrovkou. Neměli by tedy spadat do rizikové skupiny, o níž mluví Světová zdravotnická organizace (WHO).
Co ukázaly pitvy obětí koronaviru? Zlikvidoval jim plíce
WHO a stejně tak české úřady uvádějí, že nejohroženější skupinou obyvatel jsou lidé starší 70 let. A právě do této skupiny spadá většina z celkem osmi tisíc obětí nemoci Covid-19. Tou už se na světě nakazilo téměř 200 tisíc lidí. V Česku je laboratorně potvrzeno necelých pět stovek nemocných.