Článek
Už v květnu federální vláda oznámila, že zaměstnavatelé mohou po svých pracovnících požadovat, aby se nechali proti koronaviru naočkovat. Firmy mohou zároveň své zaměstnance k očkování libovolně motivovat.
Očkování jako podmínku pro návrat do práce už nařídilo přes patnáct amerických gigantů.
Většina firem umožňuje nenaočkovaným zaměstnancům pracovat z domova.
Některé společnosti mají ale jasno: buď vakcína, nebo vyhazov. Například realitní společnost Durst Organisation začne od zaří nenaočkované zaměstnance propouštět. Výjimku budou mít odboráři a ti, kteří mají výjimku ze zdravotních nebo náboženských důvodů.
Do práce mohou jen očkovaní, rozhodli technologičtí giganti
Společnost Microsoft bude požadovat potvrzení o očkování po všech zaměstnancích, prodejcích, ale i hostech, kteří budou chtít vstoupit do firemních budov. Pravidlo začne platit už od září.
Stejné nastavení bude platit například v budovách deníku The Washington Post.
Podobně je na tom i Twitter, který se ale rád pyšní tím, že má jednu z nejflexibilnějších pracovních politik v zemi. V podstatě všichni zaměstnanci mohou pracovat z domova, pokud chtějí, nezávisle na pandemii.
Here are the companies requiring workers to get vaccinated:
— Axios (@axios) July 31, 2021
•Netflix
•Walmart
•BlackRock
•Morgan Stanley
•Saks Fifth Avenue
•The Washington Post
•Ascension Health
•Lyft
•Uber
•The Walt Disney Corporation https://t.co/KzVcu6C9mC
Řetězec obchodních domů Walmart zavádí povinné očkování pro své korporátní zaměstnance a manažery. Rozhodnutí ohledně největší části personálu, tedy prodavačů a skladníků, zatím nepadlo.
Jako další podniky, které chtějí očkování alespoň po části svých zaměstnanců, server Axios uvádí dopravní společnost Uber, investiční korporaci BlackRock nebo mediální konglomerát Walta Disneyho.
Povinné očkování zákon povoluje
Podmiňovat vstup do určitých prostor může ve Spojených státech nejen zaměstnavatel, ale také federální, případně státní vláda.
Důvodem je právní precedent z roku 1905 zvaný „Jacobson v. Massachusetts”, který po vypuknutí epidemie neštovic státům povolil právo nařídit obyvatelům povinné očkování. Soud tehdy vysvětlil, že osobní svoboda není absolutní a podléhá v určitých situacích moci demokratické většiny.
Do restaurací vstup jen pro očkované, oznámil New York
K fakticky povinnému očkování jako první z amerických států přistoupil New York City. Od poloviny srpna si tak nenaočkovaný Newyorčan už nezajde do restaurace nebo třeba do posilovny.
Z velkého průzkumu americké iniciativy The COVID States Project vyplynulo, že pro povinné očkování je ve Spojených státech podpora 64 procent obyvatel.
Server Axios ve svém článku píše, že to je zřejmě proto, že naočkovaným Američanům dochází trpělivost s lidmi, kteří vakcínu odmítají, protože jim svým postojem brání v návratu do normálního stavu. Podpora povinné vakcinace tak podle Axiosu ještě poroste.
Ve Spojených státech je v tuto chvíli naočkováno 70 procent dospělých alespoň jednou dávkou, z celkové populace to je 58,5 procent. Plně ochráněno už je asi polovina Američanů. Panují ale obrovské rozdíly v proočkovanosti mezi jednotlivými státy i okresy.