Článek
„V případě zavedení přímé linky mezi Čínou a Českou republikou jsme připraveni zavést toto opatření také,“ řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob.
Ačkoliv ministerstvo koordinuje postup s dalšími unijními státy, vyzvalo ve čtvrtek zdravotnická zařízení, aby v případě, že narazí na osobu s pozitivním testem na covid, která byla v posledních 14 dnech v Číně, provedla důslednou analýzu odebraných vzorků. Cílem je však odhalit nové mutace covidu.
„Podle posledních dostupných informací převažují v Číně obdobné varianty covidu-19 jako v Unii. Důvodem toho, že epidemiologická situace v EU je stabilnější než v Číně, je vysoká proočkovanost kvalitními vakcínami v EU,“ vysvětlil Jakob.
Mutace covidu šířící se v USA byla zaznamenána i v Česku
Jen v Česku bylo podáno základní očkování 6,9 milionu z 10,5 milionu obyvatel. Počet se dlouhodobě nemění.
Jedno přeočkování posilující dávkou podstoupily 4,3 milionu z nich a přes 770 tisíc jich už má i druhé přeočkování. Odhaleny byly v Česku v posledních dvou měsících, tj. od konce října, také dva případy varianty XBB.1.5., která ve Spojených státech stojí za rostoucím počtem hospitalizovaných.
Zatím ale není dost informací o nakažlivosti nebo nebezpečnosti této varianty.
„Přeočkování rozhodně doporučit lze. Důležité je především první přeočkování,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Druhé přeočkování se doporučuje především rizikovým skupinám, ať už seniorům, nebo chronikům.
Anketa
„Vakcíny prokazatelně chrání před těžkým průběhem covidu-19, tedy není třeba přeočkování vázat k výskytu jedné, dosud v ČR zcela minoritní, varianty,“ dodala.
Lidé, kteří do Číny cestují, by si podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli být vědomi toho, že riziko nákazy je tam pro příštích několik měsíců velmi vysoké. Doporučené je proto kompletní očkování s posilující dávkou nové bivalentní vakcíny.
Bez spojení s Čínou
Ještě do začátku roku 2020 mělo Česko hned několik přímých leteckých spojení s Čínou. Letadla létala mezi Prahou a destinacemi Peking (Hainan Airlines), Šanghaj a Si-an (China Eastern Airlines), Čheng-tu (Sichuan Airlines).
„V tuto chvíli nemáme potvrzený žádný záměr obnovy přímých letů z Číny do Prahy,“ řekla ve čtvrtek Právu mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.
Koronavirus zrychluje a dál mutuje
Mluvčí Smartwings a ČSA Vladimíra Dufková na dotaz, zda aerolinky nechystají samy a preventivně opatření vůči čínským pasažérům, uvedla: „Řídíme se nařízeními vydanými příslušnými orgány ochrany veřejného zdraví.“
Ředitel Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh v oficiálním prohlášení opatření přijímaná vůči turistům z Číny kritizoval. Zkušenost posledních let podle něj ukázala, že omezení cestování zdrží novou vlnu koronaviru jen o několik dní, než aby ji dokázalo zastavit. Současně to ale poškozuje ekonomiku a ohrožuje pracovní místa.
Nadužívání molnupiraviru dělá covid odolnějším
Ačkoliv antivirotikum molnupiravir pomáhá při léčbě rizikových pacientů s covidem, jeho přílišné nadužívání může podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přispět k vytvoření nových odolnějších variant covidu.
Státní ústav pro kontrolu léčiv proto apeluje na lékaře i pacienty, aby tento lék používali uvážlivě. Momentálně je lék na předpis a jen pro vybranou skupinu rizikových pacientů. „U člověka s oslabenou imunitou je větší pravděpodobnost vzniku nové mutace viru. Lidem s běžnou imunitou by měl být podáván pouze v počátcích onemocnění,“ doporučila Helena Jiřincová ze SZÚ.
V mezinárodní databázi zanalyzovaných vzorků covidu se již objevilo několik variant, které jsou zřejmě důsledkem podávání antivirotika. Charakteristické jsou varianty covidu s extrémně vysokým počtem mutací.