Článek
Před necelým týdnem chybělo policii celkově „jen“ patnáct set lidí.
Známé je zatím pouze to, že by měli přijít na řadu hned po zdravotnících a nejohroženějších skupinách seniorů, jejichž vakcinace začala na sklonku minulého roku.
Podle zástupců bezpečnostních sborů se v současnosti čeká zejména na očkovací strategii, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví, a projednat by ji měla také vláda.
Priority jsou jasné
„Je to zatím všechno v přípravné fázi. Pracujeme na harmonogramu, ale výsledná podoba ještě není hotová,“ řekl Právu mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Ministerstvo vnitra, pod nějž policie a hasiči spadají, tvrdí, že bezpečnostní sbory mají jasně určené, koho je třeba prioritně naočkovat, tak aby nebyla ohrožena jejich akceschopnost.
„Jedná se o příslušníky působící na operačních střediscích, zapojené do testování a podobně. Potřeba bude také prioritně naočkovat zdravotníky ministerstva, kteří přicházejí do styku s covid pozitivními hasiči, policisty a dalšími zaměstnanci ministerstva,“ sdělila Právu mluvčí resortu Klára Dlubalová.
Policejní prezident Švejdar: Na jaře se lidé víc báli a chovali se odpovědněji
„V tomto duchu také komunikujeme s ministerstvem zdravotnictví, aby to při rozpracování strategie očkování zohlednilo,“ dodala.
Resort zdravotnictví ale strategii ještě připravenou nemá. Hasičský sbor například teprve dostal materiál, aby se k němu mohl vyjádřit. „V našem zájmu samozřejmě je, aby naši příslušníci očkováni byli a přestaly se nám zvyšovat počty nakažených a lidí v karanténě,“ uvedl mluvčí hasičů Rudolf Kramář. Kdy by první hasiči mohli vakcínu dostat, však odhadnout nemohl.
„Ty termíny nejsou dány, ale předpokládám, že to bude někdy v počátcích očkování, protože jde o prvky kritické infrastruktury,“ míní Kramář. Masivnější rozšíření nákazy mezi hasiči by podle něj mohlo způsobit problém zejména na operačních střediscích, za operační důstojníky totiž není náhrada.
V současnosti chybí kvůli covidu hasičům přes čtyři procenta příslušníků, konkrétně 353 kvůli samotné nákaze a dalších 120 je v karanténě. Zájem o očkování je mezi hasiči podle Kramáře zhruba padesátiprocentní. Kdyby se mělo v rámci hasičského sboru určit, kdo má dostat vakcínu přednostně, tak to jsou zejména hasiči z odběrových týmů, kteří se s nakaženými nejčastěji setkávají.
Před očkováním proti covidu ani po něm by lidé neměli pít alkohol
Ačkoli se hasiči podílejí na řadě úkolů souvisejících s epidemií covidu – od transportu ochranných pomůcek po odběr vzorků a dekontaminaci sociálních zařízení – kvůli očkování zatím žádné zvláštní úkoly nedostali. Vakcína od firmy Pfizer totiž vyžaduje skladování v –70 stupních Celsia a takové chladicí vozy hasiči zkrátka nemají.