Článek
Žádný nový případ nákazy se neobjevil nejen v ve Wu-chanu, ale v celé provincii Chu-pej, která je nejvíce postižena epidemií. V Číně se neobjevil ani žádný případ přenosu mezi lidmi nebo nákaza od zvířat, u všech 34 nových případů jde o případy importované.
Jako o importovaných případech se mluví o nemocných, u nichž se nákaza prokázala po příjezdu do Číny ze zahraničí. Celkem jich je asi 190.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Agentura DPA k tomu píše, že ve valné většině jde o Číňany, kteří se vrátili do vlasti často v přesvědčení, že tam přečkají nejhorší období pandemie. Lidé, kteří do Číny přijedou, musejí do přísné karantény.
Čínští zdravotní experti a vědci jsou podle listu The Guardian přesvědčeni, že v boji proti koronaviru mají nejhorší za sebou. Varování, že během roku přijde druhá vlna nemoci nebo se Covid-19 stane sezónní nemocí jako chřipka, zlehčují. Jsou přesvědčeni, že tvrdá opatření a přísné karantény umožní dostat epidemii v zemi pod kontrolu do pár týdnů.
S importovanými případy se přitom potýká i Singapur, kde je jich 33 z 47 nových.
Jedenáctimilionový Wu-chan je v karanténě, město ochromila panika
V pevninské části nejlidnatější země světa se koronavirem, který způsobuje nemoc Covid-19, nakazilo doposud 80 928 lidí. Infekci podlehlo 3245 pacientů, za středu přibylo osm mrtvých, z toho šest ve Wu-chanu. Ve snaze zabránit šíření nákazy úřady toto jedenáctimilionové město, které je metropolí provincie Chu-pej, 23. ledna uzavřely.
Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden uvedla, že epicentrum pandemie koronaviru se přesunulo do Evropy. Nejsilněji zasaženou zemí je Itálie.