Článek
Ministerstvo zdravotnictví mimořádným opatřením nařídilo všem krajům a hlavnímu městu Praze, aby zabezpečily koordinaci činností krajských hygienických stanic, záchranek, zdravotníků, kteří zajišťují odběry vzorků, mobilních týmů a armády.
Chcete se dozvědět co je to chytrá karanténa? Zde je krok za krokem vysvětlena.#spolutozvladneme pic.twitter.com/0wMRhcyd7y
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) April 2, 2020
Všechny tyto složky také musejí předávat informace Centrálnímu řídícímu týmu.
Prymula: Roušky budeme nosit měsíce
„Celkově tento mechanismus pozitivně přispěje k urychlení činností zabezpečujících testování populace a rychlejší způsob vyhodnocování vzorků a identifikace infikovaných v rámci populace ČR,” uvedlo v dokumentu ministerstvo. Neprodlená realizace opatření je podle něj nezbytná pro adekvátní a rychlé zhodnocení rizika vzhledem k současné epidemiologické situaci.
Chytrá karanténa se spustí naplno 1. května, nově se testuje i v Praze
„Kontaktování osob s ohledem na mimořádná opatření MZ bude probíhat i prostřednictvím studentů lékařských fakult, kteří posilují příslušné krajské hygienické stanice včetně Tracking Call Center,” uvádí dokument.
Nově budou hygienici posílat na testy nejen lidi s příznaky nemoci covid-19, ale i bez nich, pokud byli s někým nemocným v kontaktu. Budou mířit na dosavadní odběrová místa, nebo za nimi přijede odběrový tým zdravotnické záchranné služby nebo armády. Místa musí počet odběrů evidovat dvakrát denně prostřednictvím webové aplikace. Laboratoře pak nesmí přijímat vzorky, které nebudou schopné vyhodnotit do 48 hodin.