Článek
Výrobce vakcíny o registraci na evropský trh zatím ani nepožádal. I tak ji ale koupilo například Maďarsko, které si vyjednalo použití v nouzovém režimu.
Odborníci nad iniciativou českých nejvyšších ústavních činitelů kroutí hlavou.
„Domnívám se, že to není dobře. Nemyslím si, že jsme v tak krizové situaci, abychom museli shánět neschválené vakcíny,“ řekl Právu předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
„Nyní máme v ČR tři vakcíny (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca) a čtvrtá od Johnson & Johnson je na cestě. Neschválenou očkovací látku bych určitě nepoužil,“ řekl.
Jednodávkovou vakcínu Johnson & Johnson by měla EMA schválit už příští týden. Vakcínu Sinopharm by pro nouzové použití musel schválit Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a posléze by muselo ministerstvo zdravotnictví udělit výjimku. Šéf resortu Jan Blatný (za ANO) už ale vícekrát řekl, že neschválené vakcíny by se v ČR používat neměly.
Hrad: Když mohou Maďaři, proč ne my
Babiš ve čtvrtek pro Novinky uvedl, že Česko nikdy nedoveze vakcínu, která nebude bezpečná a nebude mít povolení SÚKL nebo výjimku ministerstva zdravotnictví.
O čínskou vakcínu Sinopharm mají zájem české firmy
„Požádal jsem prezidenta, aby napsal do Izraele, ale i do Ruska a Číny, abychom zjistili, jaké máme možnosti, kdybychom projevili zájem o jejich vakcínu. My ale nikdy nedovezeme vakcínu, která nebude bezpečná a bez povolení SÚKLu nebo výjimky ministerstva zdravotnictví,“ dodal Babiš.
Hrad nevidí důvody, proč čínskou vakcínu nepoužít. „Ze zemí EU se Sinopharmem již očkuje v Maďarsku, které jde příkladem. Na to neexistuje protiargument,“ řekl Právu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Ostatně, vakcíny Sinopharmu byly schváleny pro nouzové použití ve 40 zemích, dalších 80 zemí a mezinárodních organizací vyjádřilo zájem,“ dodal Ovčáček.