Článek
Za tímto úspěchem je podle deníku především rychlé jednání s řadou laboratoří vyvíjejících vakcínu, vysoká úroveň zdravotnictví a prozíravost prezidenta Sebastiana Piňery.
Bývalý podnikatel sice v minulosti čelil mohutným sociálním protestům, za očkovací kampaň se ale na něj snáší jen chvála.
Objednávat začali už loni v květnu
Piňera totiž už loni v květnu pověřil Rodriga Yáňeze, tajemníka ministerstva zahraničí, aby se věnoval výhradně uzavírání kontraktů s laboratořemi vyvíjejícími vakcínu. „Volali jsme jim každý týden, i takřka denně,“ prozradil Yáňez.
Země tak mohla na Štědrý den očkovat spolu s Mexikem a Kostarikou jako první v Latinské Americe americko-německou vakcínou Pfizer/BioNTech.
Vyplatila se i sázka na čínskou firmu Sinovac: Chile jí výměnou za vakcíny přispělo na klinické studie, na nichž se podílela přímo Chilská katolická univerzita.
Země má také objednávky u firmy AstraZeneca, Johnson & Johnson a jedná s čínskou společností CanSino či o nákupu ruského Sputniku V. Pro 19,2 milionu obyvatel objednala 90 milionů dávek.
V Chile se od počátku pandemie potvrdilo přes 800 tisíc nákaz. |
---|
Koronavirus má v zemi s 19,2 milionu obyvatel přes 20 tisíc obětí. |
Zdravotníci nyní očkují 80 tisíc lidí denně. |
Tento týden už přišla řada na starší učitele. |