Článek
Za tímto úspěchem je podle deníku především rychlé jednání s řadou laboratoří vyvíjejících vakcínu, vysoká úroveň zdravotnictví a prozíravost prezidenta Sebastiana Piňery.
Bývalý podnikatel sice v minulosti čelil mohutným sociálním protestům, za očkovací kampaň se ale na něj snáší jen chvála.
Objednávat začali už loni v květnu
Piňera totiž už loni v květnu pověřil Rodriga Yáňeze, tajemníka ministerstva zahraničí, aby se věnoval výhradně uzavírání kontraktů s laboratořemi vyvíjejícími vakcínu. „Volali jsme jim každý týden, i takřka denně,“ prozradil Yáňez.
Vakcína Pfizeru/BioNTechu má v praxi účinnost 94 procent, potvrdily statistiky z Izraele
Země tak mohla na Štědrý den očkovat spolu s Mexikem a Kostarikou jako první v Latinské Americe americko-německou vakcínou Pfizer/BioNTech.
Vyplatila se i sázka na čínskou firmu Sinovac: Chile jí výměnou za vakcíny přispělo na klinické studie, na nichž se podílela přímo Chilská katolická univerzita.
Očkovací pasy budou hotové do léta, tvrdí lídři Evropské unie
Země má také objednávky u firmy AstraZeneca, Johnson & Johnson a jedná s čínskou společností CanSino či o nákupu ruského Sputniku V. Pro 19,2 milionu obyvatel objednala 90 milionů dávek.
V Chile se od počátku pandemie potvrdilo přes 800 tisíc nákaz. |
---|
Koronavirus má v zemi s 19,2 milionu obyvatel přes 20 tisíc obětí. |
Zdravotníci nyní očkují 80 tisíc lidí denně. |
Tento týden už přišla řada na starší učitele. |