Článek
Na letošní rok připadá více než 57 tisíc přestupků. V téměř 40 tisících případech to bylo nedostatečné zakrytí nosu a úst a později nenošení respirátorů či nanoroušek.
Druhou část přestupků představuje nerespektování vládních opatření. Patří mezi ně například zákaz vycházet po 21.00 večer, zákaz maloobchodního prodeje, ubytování v hotelech, přítomnosti lidí v restauracích nebo pití alkoholických nápojů na veřejnosti a od března i zákaz opustit okres.
Nic se nerozvolní ani na Velikonoce, tvrdá opatření budou dál
Policisté za nedodržení opatření udělili od počátku pandemie dosud kolem 30 tisíc pokut, kolem 27 tisíc přestupků předali do správního řízení, sdělil Moravčík.
Policie kontroluje dodržování nařízení od loňského 12. března, kdy byl poprvé vyhlášen nouzový stav, o sedm dní později začal platit zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst.
Hamáček k tvrdým zásahům policistů: Stojím za nimi
Povinné roušky mimo domov nařídila vláda od 19. března. Nařízení se mírně uvolnilo po více než dvou měsících. Od 25. května bylo možné roušky odložit při alespoň dvoumetrovém odstupu od jiných lidí.
Zakrytá ústa a nos ale nadále zůstávaly povinné v uzavřených prostorech, na hromadných akcích či ve veřejné dopravě. Nošení roušek venku bylo zrušeno od 15. června, povinnost roušek ve vnitřních prostorech nebo ve veřejné dopravě padla 1. července.
Nerozvolňovat, tvrdá opatření prodloužit, razí Hamáček
Částečně se roušky začaly vracet koncem července. Od 1. září byly povinné na úřadech, v hromadné dopravě a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Během září se opatření postupně zpřísňovalo, zakrytí nosu a úst začalo být povinné uvnitř budov, což platilo i pro školy.
Od 21. října bylo nošení roušek nutné i venku na území obcí, pokud byli lidé blíže než dva metry. Od 25. února platí v ČR povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest před nákazou koronavirem.