Článek
Už od listopadu loňského roku platí, že se návštěvníci těchto zařízení starší 12 let musejí prokázat negativním antigenním nebo PCR testem, certifikátem o očkování nebo prodělané nemoci. A to se zatím nemění.
Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého je to v souladu s vládní strategií. „Nemáme zprávu, že by se něco měnilo. Prvním důvodem je, že klienti sociálních služeb jsou velmi rizikovými pacienty, byť jsou z většiny očkovaní. Druhým důvodem je, že mimořádné opatření týkající se zdravotnických a sociálních služeb nebylo nikým napadeno,“ řekl Právu Horecký.
Přehledně: Jak se v Česku rozvolní opatření
Pracovní karantény už možné nebudou
Od soboty 19. února končí z rozhodnutí vlády povinné testování zaměstnanců ve firmách, institucích a OSVČ. Avšak zaměstnanci některých zdravotnických a sociálních služeb se testům nevyhnou. A to jednou týdně, pokud nebyli očkováni nebo neprodělali covid.
„Je to v souladu s tím, co řekl ministr zdravotnictví i další členové vlády, a sice, že rozvolňování ve zdravotnických službách přijde na řadu až jako poslední,“ sdělil Právu Horecký.
Zástupci škol se neshodnou, zda je správné ukončit testování na covid
V testování zaměstnanců tak budou pokračovat poskytovatelé lůžkové a jednodenní zdravotní péče, domovy pro seniory i pro osoby se zdravotním postižením. Testovat se budou také pracovníci pobytových odlehčovacích služeb v týdenních stacionářích nebo chráněného bydlení. Dosud povinně testují všechna zdravotnická a sociální zařízení.
Rozvolňování ve zdravotnických službách přijde na řadu až jako poslední.
Samotest nestačí
Na rozdíl od ostatních pracovišť zde však nestačí samotest – potřeba je test provedený zdravotníkem. Po pozitivním výsledku u osoby s příznaky začíná izolace, u bezpříznakových karanténa a je povinný PCR test.
Nulový covid stahuje Hongkong nemilosrdně ke dnu
Krajské hygienické stanice (KHS) po středečním rozhodnutí vlády už nebudou moci od soboty 19. února nařídit zaměstnancům zdravotních a sociálních služeb pracovní karanténu, kdy do práce dál chodí lidé po rizikovém kontaktu, kteří nemají žádné příznaky, a přitom se denně testují.
Nově to bude stejné jako u kohokoliv jiného, tedy že zdravotníci a sociální pracovníci po rizikovém kontaktu musejí zůstat pět dní v karanténě. A pokud mají potvrzený covid, zůstávají pět dní v izolaci.