Článek
„Tohle číslo se samozřejmě bude zvyšovat, ale jedná se o dobrý začátek očkovacího programu,“ napsal Zahawi na Twitter. Vakcinace nejvíce lidí (108 tisíc) proběhla v Anglii, následuje Skotsko (18 tisíc), Wales (8 tisíc) a Severní Irsko (4 tisíce).
Podle studie Národního kontrolního úřadu (NAO) bude muset britská vláda na výrobu, nákup a distribuci vakcíny vynaložit až 12 miliard liber (348 miliard Kč) z veřejných prostředků, aby mohla naočkovat všechny obyvatele země. Náklady by ale mohly být podle NAO i vyšší, v částce totiž nejsou započítané žádné budoucí očkovací programy.
Přidejte se k odboji. Takto chtějí Britové vakcínou porazit koronavirus
Britská vláda zatím uzavřela smlouvy o dodávce 40 milionů dávek očkovací látky Pfizer/BioNTech. Vakcínu, která se podává ve dvou dávkách, tak bude moci dostat 20 milionů lidí, tedy necelá třetina obyvatel Británie. Vláda má smlouvy i se šesti dalšími farmaceutickými firmami, jejichž vakcíny ale zatím nebyly pro nouzové podání schváleny.
Británie je jednou z nejvíce postižených zemí v Evropě. S covidem-19 zemřelo už 64 908 lidí. Donedávna to byla nejvyšší bilance mrtvých v Evropě, v sobotu ji ovšem překonala Itálie.
Oxford zkusí spojení své vakcíny s ruským Sputnikem
Epidemická situace se nyní stejně jako v řadě dalších evropských zemí zhoršuje. Dnes se do nejvyšší ze tří kategorií kroků proti šíření koronaviru přesunulo hlavní město Londýn a část jeho okolí. Opět se zavřely hospody, kina či divadla. Obchody zůstávají otevřené, ministr zdravotnictví Matt Hancock ale vyzval, aby obyvatelé nejezdili do centra města na předvánoční nákupy.