Článek
Na to, že by vakcína Covishield nemusela pro cestování v EU stačit, už tento týden upozorňovala Africká unie. Právě na území mnoha afrických států se totiž touto vakcínou hojně očkuje. V pátek si této informace všimla i britská média.
EMA pro účely covidpasu uznává pouze látky od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson a AstraZeneca. Posledně jmenovaná ale musí být vyrobena na území EU.
It has been reported that up to five million Britons will not qualify for the EU's vaccine passport scheme because the AstraZeneca shots they received were manufactured in India https://t.co/AiqcwdVXDA
— Sky News (@SkyNews) July 2, 2021
Verzi AstraZeneky vyráběnou v Sérovém institutu v Indii (SII) EMA nijak nezohledňuje, přestože má stejné složení a je stejně účinná jako jakákoli jiná verze AstraZeneky.
Rekord v Indii. 8,5 milionu injekcí za den
Cestovatelům z Británie, kterým byla tato indická verze podána, by tak mohl být odepřen vstup na hranicích se státy EU. V digitálním covidpasu jsou totiž zaevidována i čísla šarže jednotlivých vakcín a podle těch lze zjistit, které konkrétní injekce pocházely z Indie a které ne.
Vakcíny Covishield od AstraZeneky nesou označení 4120Z001, 4120Z002 a 4120Z003.
Londýnská vláda odmítá, že by existoval rozdíl v účinnosti mezi britskými dávkami a těmi vyrobenými v Indii. Hlavní poradce pro vakcíny Adam Finn uvedl, že jde ze strany EU čistě o „byrokratickou překážku”.
Really important to stress that BOTH versions have been approved by the WHO & MHRA - Covishield isn’t approved in the EU because the Serum Institute didn’t apply for approval there; Europe isn’t its target market. There is absolutely no suggestion that the latter is substandard
— Sarah Newey (@sneweyy) July 1, 2021
Obě verze AstraZeneky vykazují 94procentní ochranu před úmrtím na covid-19 a 92procentní schopnost předejít hospitalizaci.
Chybějící licence
Podle informací deníku Telegraph neuznává EMA vakcínu vyráběnou v Indii, protože její výrobci zatím nepožádali o udělení licence pro Evropu. To ale Sérový institut neudělal, protože vůbec neměl v úmyslu vakcínu v Evropě prodávat, nikoli proto, že by v účinnost přípravku nevěřil.
Zdroje z indického ministerstva zahraničí naznačují, že se devět států EU rozhodlo toto stanovisko EMA nebrat v potaz. Údajně by se mělo jednat o Estonsko, Rakousko, Německo, Slovinsko, Řecko, Island, Irsko, Španělsko a Švýcarsko.
Účinnost vakcíny proti deltě s vyšším věkem klesá, ukazují data z Británie
Jak už Novinky informovaly, britské ministerstvo zdravotnictví odmítá sdělit, kolik procent obyvatel bylo naočkováno kterou vakcínou. Nelze proto s jistotou říct, kolika lidí se vlastně tato komplikace může týkat.
Podle dostupných informací nechala britská vláda do Spojeného království dovézt pět milionů vakcíny Covishield.