Článek
Britská opozice spolu s podnikateli tlačí na vládu, aby představila plán na otevření té části ekonomiky, která zůstala kvůli pandemii v podstatě celý minulý rok zavřená.
O možném řešení v úterý promluvil šéf kabinetu Johnson. Podle něj by mohlo být řešením absolvování takzvaných rapid testů, které u člověka dokážou odhalit množství protilátek. „To, v kombinaci s očkováním, bude pravděpodobně cesta dopředu,” řekl na tiskové konferenci.
Británie v počtu naočkovaných drtí zbytek Evropy
Například noční kluby jsou bez přerušení uzavřeny už od prvního lockdownu z jara minulého roku. Divadla si zase stěžovala na to, že dodržování hygienických pravidel jim v podstatě znemožňuje smysluplně ekonomicky fungovat. Johnson mluví o nejtvrdším oříšku.
Testování návštěvníků by nebylo jednoduché. Lidé by museli nejdříve čekat ve frontě na odebrání vzorku a poté asi čtvrt hodiny na výsledek.
V Británii musejí lidé z rizikových oblastí do karantény
Pořadatelé by tak pravděpodobně navýšili cenu za vstupné. Zároveň by muselo ministerstvo zdravotnictví vymyslet způsob, jakým řešit případně pozitivně testované a ty, se kterými přišli do kontaktu.
Podle veřejnoprávní stanice BBC by měla britská vláda příští týden zveřejnit plán postupného otevření obchodů a služeb. Johnson zdůraznil, že rozhodnutí by mělo být „opatrné, ale nevratné”.
Vakcína proti koronaviru pro děti? Vědci otestují AstraZeneku
Britský ministr pro očkování Nadhim Zahawi oznámil, že vláda preferuje testování před očkovacími pasy. Představa, že by člověk musel být očkovaný, aby si mohl zajít do hospody nebo do muzea, zvedla velkou část obyvatel ze židle.
Spojené království vévodí evropskému žebříčku v počtu naočkovaných. První dávku už obdrželo přes 15,3 milionu obyvatel, kompletně naočkovaných je zatím 539 tisíc.