Článek
Ředitel institutu pro globální zdraví při londýnské univerzitě UCL Anthony Costello řekl, že první vlna krize by zde mohla přinést 40 tisíc mrtvých, a zmiňoval „systémová pochybení“ v postupu vlády.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Podle něj je „krutá realita“ taková, že „byli ve více ohledech příliš pomalí“. „Ale při druhé vlně můžeme zajistit, že příliš pomalí nebudeme,“ uvedl univerzitní profesor, který v minulosti vedl jednu ze sekcí Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle Costella je třeba určit, která „systémová pochybení“ způsobila, že mají „pravděpodobně nejvyšší míru úmrtí v Evropě“.
Zapouzdřené Česko: Srovnání otevírání obchodů a služeb se zahraničím
Britská vláda v posledních týdnech čelí kritice v souvislosti s řadou aspektů boje proti koronaviru. Nejdříve zaznívaly výhrady kvůli pozdějšímu zavedení plošných omezení, poté se velkým tématem stal i nedostatek ochranných pomůcek ve zdravotnictví a relativně pomalé testování. Jeden z hlavních vládních expertů Patrick Vallance tento týden připustil, že stopování nákazy po prvotní fázi epidemie nezrychlovalo „tak, jak zrychlovat mělo“.
Nejpostiženější skupina v ČR? Zdravotníci. Tvoří 10 procent nakažených koronavirem
Ministr zdravotnictví Matt Hancock tvrdí, že křivku znázorňující průběh epidemie už se podařilo „dostat pod kontrolu“. Nyní prý vláda usiluje o to, aby bylo možné provádět testy u všech lidí s příznaky covidu-19. „Předpokládám, že se tam budeme schopni dostat relativně brzy, protože zvyšujeme kapacitu,“ uvedl Hancock.
Aktuálně laboratoře v Británii analyzují něco přes 18 tisíc vzorků denně, podle ministra Hancocka jsou ovšem možnosti ještě asi o dvě třetiny vyšší. I tak by ovšem byla výkonnost hluboko pod hranicí 100 tisíc testů, což je mez, které vláda slíbila dosáhnout do začátku května.