Článek
„Oni se až moc spoléhají na rychlotesty. Přitom víme, že tento způsob je značně nepřesný,“ řekl agentuře AFP ředitel Federace amerických vědců Ali Nouri.
Tzv. Rapid test je sice rychlý, ale jen orientační. Nouri uvádí, že první den infekce je v podstatě nulová šance, že odhalí přítomnost viru. Ještě pátý den nákazy je podle něj pravděpodobnost, že ve třetině případů bude výsledek nepřesný.
COVID diagnostic tests are notoriously inaccurate.
— Dr. Ali Nouri (@AliNouriPhD) October 3, 2020
Report shows on 1st day of infection tests have 0% probability of detecting virus.
Even day 5, w/symptoms and high viral load, they miss over a third.
Masks/distancing are key even with negative tests.https://t.co/IMlSaDvBDa
„Přílišná závislost na rychlotestu vytvořila v Bílém domě falešný pocit bezpečnosti a pocit, že je situace pod kontrolou,“ souhlasil profesor infekčních chorob z Vanderbiltovy univerzity William Schaffner.
Rychlotest někdy také označovaný jako „rapid test” je rychlé vyšetření protilátek z krve na bázi imunochemické reakce. Tento test prozradí, jestli pacient nákazu nyní prodělává, nebo ji už prodělal. Nezjistí ale žádné detaily o infekčnosti nakaženého.
Trump nemá horečku, ale koronavirus ještě neporazil
Častěji využívanou metodou je PCR. Vzorek se při ní odebírá výtěrem z nosohltanu a krku. Právě z horních dýchacích cest se vir může kapénkami šířit na ostatní jedince.
Trump dlouhodobě koronavirus zlehčuje a s rouškou je vidět jen zřídka. V letním rozhovoru pro televizní stanici Fox uvedl: „Roušku nosím vždy, pokud jsem ve skupině lidí, kde se nedodržují rozestupy. Jsem prezident, takže lidé, kteří se mnou přijdou do užšího kontaktu, se musí nechat otestovat.“