Článek
Žádají, aby vláda podpořila léčbu ivermektinem v rámci klinických testů. Současně by měla zvážit, zda by mohly být léky s obsahem této látky nasazeny masově.
„V boji proti koronaviru musíme využít všech prostředků, abychom zabránili těžkým průběhům i úmrtím. K nim se řadí testy, očkování, ale také vývoj léků proti covidu-19. Především nesmíme nechat nevyužité zkušenosti z jiných zemí,“ sdělil v prohlášení frakce Bernhard Seidenath, předseda výboru bavorského parlamentu pro zdraví a péči.
Frakce CSU zahrnuje 84 z celkem 180 poslanců, a je tak nejsilnější skupinou zemského sněmu.
WHO nedoporučila ivermektin, nejsou data o přínosech
Návrh zmiňuje Slovensko
Dodal, že tyto zkušenosti zahrnují také už existující léky, jako například ivermektin. Návrh zmiňuje Slovensko jako zemi, která se už v lednu jako první v Evropské unii vyslovila pro nasazení ivermektinu jako léčby nemoci covid-19.
„Naším cílem je otestovat jeho účinnost co nejdříve tak, abychom ho mohli dát lékařům, kteří ho chtějí předepisovat,“ dodal.
Tobias Reiss, parlamentní jednatel frakce CSU a jeden z předkladatelů návrhu, ho doplnil: „V případě ivermektinu jde o lék s antivirálními a protizánětlivými účinky.“
Jeho vývoj byl oceněn Nobelovou cenou a používá se celá desetiletí bez závažnějších vedlejších účinků. Proto se zasazuji, aby byl ivermektin dočasně schválen a doplněn studiemi, protože potřebujeme i druhou bariéru proti koronaviru.“
Reich: Nechápu, proč se bojíme použít staré léky na nové nemoci
Bavorsko investuje 50 milionů eur (1,3 mld. korun) do vývoje léků a terapií proti koronavirové nákaze. Dvě odborné skupiny Institutu Roberta Kocha (RKI) již považují ivermektin za potenciálně účinnou substanci. Použití jako preventivního či léčebného prostředku je však omezeno na klinické studie.