Článek
Deset ostrovů zavedlo hned na začátku pandemie striktní pravidla – uzavřely hranice a zavedly například povinnou karanténu při příjezdu, píše server Daily Mail.
Třeba ostrov Tonga, přestože neohlásil ani jediný případ, nařídil od půlnoci do páté hodiny ranní také zákaz vycházení. Patří přitom k jedněm z nejhustěji osídlených pacifických států – žije tam přes 104 tisíc lidí.
Přísná pravidla platí také ve zbylých ostrovních státech. V Pacifiku jde o Tuvalu, novozélandské závislé území Tokelau, které není ani za normálních okolností přístupné letecky, ale jen lodí, či Pitcairnovy ostrovy, jež jsou zámořským územím Spojeného království.
Pilot British Airways ležel s covidem 243 dní v nemocnici
Následují Cookovy ostrovy, Kiribati, Nauru, Niue a Palau. Jediný případ koronaviru nezaznamenala ani Svatá Helena, která se ale nenachází v Tichomoří, ale v Atlantiku.
Někde viru neunikli
Že je dobré se před nákazou chránit i v Pacifiku, dokazují případy jiných národů. Daily Mail připomíná, že například Samoa ohlásila první případ v listopadu, přestože předchozích 11 měsíců neměla žádný výskyt. Nákaza měla na ostrov doputovat z Austrálie.
Nedaleká Americká Samoa rovněž zaregistrovala výskyt koronaviru, prokázal se u tří lidí na nákladní lodi.
Do práce a domů: Pařížané v tvrdém lockdownu nestíhají ani nákupy
Na světě oficiálně žádné případy nákazy koronavirem neohlásily ani Turkmenistán či Severní Korea. U obou však kvůli přístupu autoritativních režimů panují silné pochyby, zda je tomu skutečně tak.
Turkmenistán sousedí mimo jiné s Íránem, který na jaře patřil k jedné z nejvíce postižených zemí světa. A i u Severní Koreje – kde platí karanténní opatření a pro obyvatele, kteří je porušují, byl zřízen kárný tábor – mají zahraniční analytici za to, že se jí virus nevyhnul.