Článek
Mnuchin se v úterý setkal s republikánskými senátory, aby je přesvědčil, že je důležité schválit navrhovanou pomoc v objemu jednoho bilionu dolarů (24,7 bilionu Kč). Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce z tohoto souboru podpůrných opatření část peněz poslat do dvou týdnů přímo lidem, část má podpořit letecké společnosti a další firmy, na které krize kolem pandemie způsobené koronavirem doléhá nejvíce.
Ministr podle zdrojů upozornil, že pokud nebude pomoc schválena, hrozí nevratné ekonomické škody. V Senátu má většinu Republikánská strana, tedy Trumpovi lidé.
Svět zamířil do hospodářské recese
Míra nezaměstnanosti v USA v lednu vzrostla na 3,6 procenta, zůstala ale blízko minima za téměř 50 let.
Může to být horší než v roce 2008
Mluvčí ministerstva financí řekla, že Mnuchin nedával žádnou předpověď vývoje ekonomiky, jen se snažil republikánům v Senátu ilustrovat, co se může stát, pokud pomoc nepřijde včas a v dostatečné výši. „Na schůzce s republikány v Senátu použil ministr Mnuchin pro ilustraci několik matematických modelů, tím ale rozhodně nenaznačoval, že tak se to stane,” řekla agentuře Reuters mluvčí ministerstva Monica Crowleyová.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Mnuchin podle zdrojů na schůzce také řekl, že hospodářské dopady současné krize mohou být potenciálně horší než za globální finanční krize v roce 2008. Průzkum institutu Marist pro NPR/PBS tento týden ukázal, že 18 procent dospělých v USA už kvůli nynější krizi spojené s koronavirem buď ztratilo práci, anebo jim zaměstnavatel zkrátil pracovní dobu.
Analytici finančních ústavů Goldman Sachs a Morgan Stanley navíc tvrdí, že globální ekonomika už vstoupila do recese. Nejde tudíž podle nich o to, zda recese nastane, ale jak hluboká bude. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě.
Vláda slibuje podnikatelům podporu a záruky za bilion
Mnuchinovo varování je podobné tomu, které za finanční krize v roce 2008 adresoval zákonodárcům tehdejší ministr financí Henry Paulson. Ten spolu s tehdejším šéfem centrální banky (Fed) Benem Bernankem vyzývali ke schválení souboru podpůrných opatření v objemu 700 miliard dolarů na odkup hypotečních úvěrů diskutabilní kvality. I v té době hrozilo, že krize ekonomiku zdevastuje.
Kongres nakonec pomoc schválil, míra nezaměstnanosti dosáhla maxima v říjnu 2009, kdy vystoupila na 10,2 procenta.