Článek
Podle stanice ABC News Národní centrum pro zdravotnické informace, které patří pod armádní zpravodajskou službu CIA už v listopadu varovalo, že se virus šíří ve Wu-chanu. Ministerstvo obrany to popřelo s tím, že žádnou zprávu v tomto duchu se nepodařilo najít.
CNN nezjistila přesné datum, kdy se objevila první informace, ale už v prvních zprávách na konci loňského roku se objevovala varování, že nemoc je vážná a virus by mohl vyvolat pandemii. Zpravodajská služba CIA ale nepovažovala zprávu za tak důležitou, aby o ní bylo potřeba hned informovat prezidenta.
Zbabrali jste to, pustil se Trump do WHO
Už na začátku prosince se na čínských sociálních sítích i v médiích objevovaly první informace o boji s dýchací nemocí, která se podobá SARS. Peking o nové plicní nemoci informoval Světovou zdravotnickou organizaci 31. prosince. Od té doby věnovaly americké tajné služby viru pozornost a zkoušely zjistit počty skutečně nakažených i mrtvých v Číně.
Na stůl prezidenta se informace o možném hrozbě nového viru dostala 3. ledna.
S růstem počtu nemocných a mrtvých ve Spojených státech je informace o tom, kdy se Trump o nebezpečí dozvěděl, stále citlivější, upozornila CNN. Prezident opakovaně vyloučil, že by bylo možné epidemii předpovědět. Ve středu řekl, že se o závažnosti viru dozvěděl těsně před 2. únorem, kdy USA vydaly zákaz cestování do Číny.
CIA před blížící se nákazou varovala už v lednu. Trump to nebral vážně
Analytická práce CIA a dalších služeb pokračuje, uvedla CNN. Tajné služby vyhodnocují dopad pandemie na cizí vlády a zkoumají možná ohrožení národní bezpečnosti USA. Snaží se rovněž upřesnit, jaká je skutečná statistika nemocnosti a smrtnosti v Číně.