Článek
Případ se dostal k soudu poté, co si dcera Fypeové přečetla zprávu o ženě z New Yorku, která tvrdila, že se z covidu vyléčila právě ivermektinem. Rozhodla se proto zajistit tuto léčbu i pro svou 68letou matku. V nemocnici, kde leží, jí ho ale nikdo nechtěl podat.
Okresní soudce James Orel nemocnici nařídil, aby podání léku nestála v cestě. Když ivermektin odmítl podat ošetřující lékař, právníci zastupující pacientku našli externího doktora, který sice musel podstoupit dvouhodinovou cestu, ale byl ochoten ivermektin aplikovat, píše Chicago Tribune.
Judge Orders Hospital to Allow Patient Access to Controversial COVID Treatment https://t.co/0SLrlUmbgz pic.twitter.com/kHBtj7BZKS
— NBC Chicago (@nbcchicago) May 4, 2021
Nemocnice je vyjmuta ze zodpovědnosti, pokud by pacientce ivermektin uškodil.
Bůh jí snad pomůže, řekl soudce
Podle deníku Daily Herald poté na dalším jednání soudu zaznělo, že se nemocnice nejdříve snažila najít lékaře, který by ivermektin podal, ve vlastních řadách. To se ale nepodařilo. Podle právního zástupce nemocnice tento pokyn odmítlo vykonat 20 lékařů a 19 dalších zdravotních pracovníků, včetně sestřiček a lékárníků.
Zkušenosti z léčby 150 pacientů ivermektinem v Brně: Dobrá tolerance, nadějný účinek
Právní tým pacientky ještě žádal soud, aby nemocnice zaplatila externímu lékaři služby, uhradila soudní výlohy, zaplatila pokutu a povolila zdravotní sestře, aby další dávky podala místo lékaře. To soud odmítl.
„Ten lék je nyní podáván. To je ten důvod, proč před tímto soudem jsme,“ řekl soudce Orel. „Dá-li pánbůh, bude lék fungovat,“ dodal soudce. Fypeová je v nemocnici od 7. dubna, od 28. dubna pak na ventilátoru.
WHO nedoporučila ivermektin, nejsou data o přínosech
Ivermektin není k léčbě covidu-19 ve Spojených státech standardně využíván, vždy záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ho pro léčbu covidu-19 neschválil a důrazně varoval před používáním veterinárních přípravků. Doporučení Národního ústavu zdraví (NIH) je zase poněkud šalamounské, tedy „ani pro, ani proti“.