Článek
"Dráždivým tračníkem trpí polovina pacientů navštěvujících specializovanou ambulantní léčbu," říká asistent MUDr. Tomislav Švestka, CSc., gastroenterolog ze IV. Interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Tato porucha se vyskytuje nejčastěji mezi 20. a 50. rokem života. Střevní neurózu zakoušejí například studenti před zkouškami, nebo lidé, čelící větší psychické pracovní zátěži. Tato nemoc se vyznačuje nutkáním na stolici, nepravidelným vyprazdňováním a často také kolikovitými bolestmi břicha, přičemž problémy se projevují nejméně tři měsíce v roce. "Choroba je výrazně ovlivněna psychikou. Stres může totiž změnit motorickou funkci střeva a vyvolat tak jeho zvýšenou pohyblivost," vysvětluje asistent Švestka.
Medicína naštěstí dokáže lidem s dráždivým tračníkem pomoci.. Lékař může využít medikamentózní léčbu a poučit pacienta, jak se vyhnout stresu a dietním chybám, jež potíže podporují. Mezi nejčastěji předepisované léky patří v tomto případě zejména Imodium a jeho novější forma žvýkacích tablet Imodium Plus (Volně prodejný lék. Před použitím čtěte pozorně příbalovou informaci). Tyto léky dokáží pacienta zbavit jeho obtíží téměř okamžitě, což také dále přispívá ke snížení jeho stresu. Ve většině případů bývá tato léčba dostatečně účinná, aby výrazně zvýšila kvalitu života nemocného.
Více informací o léčbě akutního průjmu i dráždivého tračníku najdete na www,stresovyprujem.cz, kde se rovněž můžete zúčastnit soutěže o letenky a další atraktivní ceny.