Článek
Začíná to většinou nenápadně. Pokuta za parkování? Ale pozor! Na vaše staré auto. Nezaplacené povinné ručení? V tomto případě se ozve Česká kancelář pojistitelů a bude vyžadovat příspěvek do garančního fondu za nepojištěný automobil. Můžeme jít i do extrémů a tím je několikamilionová škoda. Nepravděpodobné? I to se však může stát. A všude figurujete vy a váš dávno prodaný automobil.
Kde nastala chyba?
Při prodeji auta se doporučuje sepsat o prodeji kupní smlouvu se všemi potřebnými náležitostmi a také se dohodnout na tom, kdo nahlásí změnu majitele v registru vozidel. Pokud to neuděláte, hrozí vám až hororová situace, která je popsaná výše. Navíc je důležité si smlouvu o prodeji dobře uchovat. Bude se vám právě hodit i v případě, když zjistíte, že je stále v registru vozidel, i když už počítáte s opakem.

Při prodeji vozu si ohlídejte převod na nového majitele. Ideálně osobně.
Problémům předcházejte
Pokud možno nepředávejte vozidlo ani doklady k vozidlu a neukončujte povinné ručení, dokud nebude vozidlo převedeno na nového vlastníka. „Nespoléhejte však na kupujícího, že za vás vše vyřídí. Převod na registru vozidel si raději zajistěte sami. Nechte si k tomu od kupujícího dodat plnou moc s ověřeným podpisem. Žádost o zápis změny vlastníka musíte podat do 10 pracovních dní, jestliže tak neučiníte, jedná se o přestupek, za který může správní orgán uložit pokutu až do 50 000 Kč,“ radí Vladimír Krejzar, právník České kanceláře pojistitelů.

Povinné ručení nezaniká automaticky, je třeba tuto skutečnost oznámit pojišťovně.
Na co nezapomenout po koupi?
Jestliže jste na straně kupujícího, nezapomeňte zřídit na váš nový vůz povinné ručení. Česká kancelář pojistitelů řeší každý měsíc přes 200 autonehod, které zaviní nepojištěný řidič. „ČKP je tu sice také od toho, aby za nepojištěné řidiče případné škody kryla a poškozený tak nemusel škodu vymáhat sám, ale částku za vzniklou škodu na nepojištěném viníkovi poté vymáhá. Tyto nehody se netýkají jen promáčklých plechů, které se však v dnešní době šplhají do částek i statisíců, ale také za škody na zdraví. Ty mohou dosahovat milionových cifer,“ varuje Vladimír Krejzar.

Jak správně prodat nebo koupit vozidlo? Na nejčastější chyby upozorňuje nová kampaň České kanceláře pojistitelů.
Česká kancelář pojistitelů pro vás připravila webové stránky (www.ckp.cz/prevod-vozidla), kde najdete veškeré informace, jak správně při prodeji/koupi automobilu postupovat, jaký krok nevynechat a co by mělo být v kupní smlouvě.