Hlavní obsah

Naše rajčata jsou do 24 hodin od sklizně na pultech prodejen Kaufland

Komerční článek

Sedlák Lukáš Rázl je jedním z příkladů úspěšné spolupráce společnosti Kaufland s lokálními dodavateli. Česká keříčková rajčata dodává do prodejen Kaufland pod značkou K-Jarmark. Poprvé zasadil 160 tisíc sazenic v kadaňském skleníku v říjnu 2019. Dnes kromě rajčat všech druhů a chutí pěstuje i salátové okurky.

Foto: Kaufland

Česká keříčková rajčata najdete pod značkou K-Jarmark ve všech prodejnách Kaufland po celý rok.

Článek

Pane Rázle, jak těžké je vypěstovat dobré rajče?

Možná to bude znít úsměvně, ale jen zdravé a šťastné rostliny mají dobrá rajčata. A zároveň jsou natolik silné, aby jejich metabolismus prosperoval i v zimních měsících nebo dobře odolával škůdcům. K tomu musíte ohlídat spoustu věcí. Třeba složení atmosféry nebo nastavení světelného spektra, ve kterém rajčata rostou. Naše skleníky jsou technologicky naprostá světová špička, ale tím největším pokladem jsou lidé, kteří se u nás o rajčata po celý rok s láskou starají.

Za jak dlouho rajče vyroste a jak se pozná to dobré?

Z každé rostlinky máme úrodu přibližně za dva měsíce od vysazení. Z pohledu zákazníka je nejzásadnější, aby rajčata byla sklízena opravdu zralá. To má zásadní vliv na chuť a vůni plodů, ale i na nutriční hodnoty. Kvalita zralých, čerstvě utržených rajčat se nedá s těmi dováženými srovnávat. Například rajčata z Maroka se utrhnou zelená a cestou k nám zčervenají. Ale ve své podstatě už zůstanou nezralou zeleninou.

Foto: Kaufland

Nejlepší chuť má rajče, které je sklizené opravdu zralé.

Je rozdíl poznat i po tepelné úpravě rajčat?

Rozhodně. Spousta českých domácností dělá rajskou omáčku z protlaku. Moje babička ji vařila z domácích rajčat, a to se prostě nedá srovnávat. Když si uděláte rajskou z našich rajčat, tak je tak sladká, že do ní ani nemusíte přidávat cukr.

Co doporučujete při skladování rajčat?

V Česku je bohužel zažito, že když se koupí rajčata, dají se hned do ledničky. Jenže rajče není zvyklé na nízké teploty, takže v ledničce zabijete jeho chuť a vůni. Rajče by nemělo být v teplotě pod deset stupňů. Když je dáte do tmavé místnosti, tak vám vydrží i měsíc.

Foto: Kaufland

Sedlák Lukáš Rázl je jedním z příkladů úspěšné spolupráce společnosti Kaufland s lokálními dodavateli.

Česká keříčková rajčata dodáváte do prodejen Kaufland po celý rok?

Ano, a nejzásadnější věc celé spolupráce je, že když dnes rajče utrhneme, zítra už je na pultech prodejen Kaufland. Na rozdíl od rajčat ze zahraničí, česká rajčata to mají k zákazníkům „za roh“ a nemusí cestou překonat půl světa kamionem. Navíc v Česku máme jedny z nejpřísnějších hygienických norem pro pěstování na světě.

Pro Kaufland je čerstvost a kvalita produktů zcela zásadní. A pro dodavatele je důležité partnerství. Co pro vás znamená spolupráce s Kauflandem?

Kaufland je pro nás důležitý partner a jsme moc rádi za tuto spolupráci. Dává nám určitou jistotu pro náš další vývoj a možnost plánování rozšiřování produkce. Jsem rád, že Kaufland reaguje na zvýšenou poptávku po lokálních produktech a sám vyhledává a oslovuje regionální producenty.

Foto: Kaufland

Skleníky v Tušimicích u Kadaně jsou ekologické, protože využívají odpadové teplo, dešťovou vodu a k opylovaní rostlin čmeláky

Výběr článků

Načítám