Článek
„Provedení samoodečtu není vůbec složité. Stačí si poslední prosincový den zaznamenat stav a číslo plynoměru nebo elektroměru a do příslušného data tyto údaje nahlásit. Nejsnadnější a nejrychlejší cestou pro naše zákazníky je zadat stav měřidla do zákaznického portálu či aplikace innosvět. Zákazníci innogy, kteří nevyužívají innosvět, mohou na webových stránkách innogy od 31. prosince využít online formulář pro zadání samoodečtu,“ řekl tiskový mluvčí innogy Pavel Grochál s tím, že zájem o samoodečty průběžně narůstá. Zatímco v roce 2022 evidovali v innogy 317 000 kontrolních odečtů, loni jich bylo už 368 000.
Rozhodně není na škodu si měřidlo vyfotit pro případnou kontrolu. Navíc si lze fotografii uložit přímo při zadávání odečtu – jak v online formuláři, tak v innosvětě. V případě formuláře je zapotřebí pro zadání odečtu zadat zákaznické číslo a jeden další údaj. Na výběr je číslo měřidla, číslo místa spotřeby a EIC u plynu nebo EAN u elektřiny. „Další údaje potřebujeme, abychom mohli ověřit, kdo přesně nám odečet posílá,“ vysvětlil P. Grochál.
Obecně existuje mnoho druhů plynoměrů a elektroměrů. Jednotliví distributoři mají nicméně na svých stránkách detailní návody a postupy, jak správně opsat stav měřidla, je třeba si jen vybrat to správné. Přehled s návodem pro odečet u nejčastějších typů měřidel připravili pro své zákazníky také v innogy a nalézt ho lze na webové stránce https://www.innogy.cz/pece/odecty-otazky-a-odpovedi/.
Pokud si zákazník aktuální stav měřidel ke konci roku nezadá, nic se neděje. Nahlášení kontrolního samoodečtu totiž není povinné. Jedná se pouze o doporučení a díky nahlášenému stavu bude rozložení spotřeby mezi jednotlivé kalendářní roky přesně odpovídat konkrétní spotřebě.
V případě průběhového měření, které je typické například pro domácnosti s fotovoltaikou nebo při sdílení elektřiny, se samoodečet k 31. prosinci nezadává. Ostatně ani by to nešlo. Odečet totiž dorazí distributorovi automaticky díky chytrému elektroměru.