Hlavní obsah

Když státní důchod a penzijko nestačí. Jak se zajistit na stáří?

Komerční článek

Při úvahách nad tím, jaké finanční možnosti budeme mít po odchodu do důchodu, většinu z nás napadne logická myšlenka, že s penězi od státu si nevystačíme a je potřeba začít spořit.

Foto: Portu

Martin Luňáček, produktový ředitel Portu

Článek

A to čím dříve, tím lépe, protože odkládání nižších částek nebude tolik „bolet“ a zároveň získáváme výrazný benefit v podobě složeného úročení. Od začátku letošního roku lze využít nové alternativy spoření na stáří v rámci dlouhodobého investičního produktu – DIP. Na tento daňově zvýhodněný režim investování se váže státní podpora v podobě možných odečtů od daňového základu do výše až 48 tisíc korun za rok. Do DIPu zainvestovalo už kolem 80 tisíc Čechů, z toho každý pátý s Portu.

DIP je vhodný pro každého, kdo se chce finančně zajistit na stáří, čerpat výhody od státu a není mu lhostejné, kam své peníze dává a za jaké poplatky. Ve srovnání s tradičním penzijkem (DPS) nabízí DIP kontrolu nad tím, do čeho investujete a za kolik. U penzijka máte typicky možnost výběru jen z několika fondů jako konzervativní, vyvážený a dynamický, a nemáte šanci své investice dále ovlivnit. Navíc, většina penzijních společností si účtuje poplatky na maximální výši dané zákonem a to ukrajuje značnou část výnosů. V případě DIPu si můžete své portfolio poskládat sami, například z akcií firem, kterým věříte. Anebo, pokud se na to necítíte, vložit peníze do indexových ETF, jejichž výkonnost v drtivé většině penzijní fondy zdaleka nepřekonají.

V dnešní době navíc už lze investovat na stáří v rámci DIPu velmi jednoduše a není třeba tím trávit dlouhé hodiny. Když chce mít člověk jistotu, že bude o jeho peníze smysluplně postaráno, je investiční platforma jako třeba Portu ideální volbou. I z toho důvodu ji využívá už více než 200 tisíc klientů a je největší českou investiční platformou.

Jak zajistit, že z DIPu dostaneme co nejvíce

  • Volba poskytovatele – Klíčové je zvolit takového, který nabízí širokou paletu investičních možností, nízké poplatky a má silné zázemí se zárukou, že s námi vydrží časový horizont až do důchodu. Důležitý je i kvalitní zákaznický servis, jednoduchost a uživatelská přívětivost využívané služby.
  • Výběr investice – Efektivitu DIPu ovlivňuje samotný výběr investice. I zde platí tradiční investiční poučky – jako nesázet vše na jednu kartu, neinvestovat impulzivně a nesnažit se načasovat nákupy a prodeje. Při investování na důchod se vyplatí investovat tak trochu „nudně“ – pravidelně, každý měsíc a do pestrého portfolia z akciových nebo dluhopisových nástrojů, třeba indexových ETF.
  • Akceptování rizika – Pokud chceme v horizontu 10, 15 a více let své peníze reálně zhodnotit, musíme přijmout určitou míru kolísání hodnoty, která jde s investicemi ruku v ruce. I přes výkyvy ale platí, že čím déle budeme investovat, tím nižší je pravděpodobnost, že skončíme v záporu. Období, kdy by investice do akciového trhu byla v červených číslech i po 10 nebo 15 letech, bychom ale hledali jen těžko. Naopak mohu spíše očekávat průměrný roční výnos kolem 7–9 %.

Pokud bychom se tedy měli na závěr podívat na konkrétní strukturu důchodového investičního portfolia například na 15 let, osobně bych volil mix akciových a případně dluhopisových ETF, které sledují známé indexy jako S&P 500, Euro Stoxx nebo MSCI Emerging Markets. Začal bych klidně jen u akcií a konzervativnější dluhopisovou složku navyšoval až časem.

Martin Luňáček, produktový ředitel Portu

Upozornění: Hodnota investic v čase kolísá a její návratnost není zaručena. Informace v textu mají pouze informační charakter a nelze je vykládat jako poskytování investičního poradenství nebo jiné investiční služby. Výkonnost v minulosti není zárukou výnosů budoucích. Investování není vhodné pro každého a jsou s ním spojena rizika.

Výběr článků

Načítám