Článek
Důležitým a bohužel často opomíjeným bezpečnostním prvkem FVE, je svodič přepětí SPD. Dle ČSN 332000-712 ed.2 a dle vydaného odborného stanoviska Technické Inspekce České Republiky (dále jen TIČR) platí, že SPD svodiče je zapotřebí použít na DC straně co nejblíže u střídačů a dále pak před vstupem do budovy, pokud je vzdálenost mezi vstupem DC kabelu do budovy a měničem větší než 10 metrů. To znamená, že u většiny dnes instalovaných FVE na rodinné domy je zapotřebí umisťovat DC svodiče nejen ke střídači, ale i na střechu.
Řada instalačních firem ale nutnost jištění fotovoltaických panelů pomocí DC svodičů přepětí opomíná. Nechceme nikoho podezírat ze špatných úmyslů. Jedná se spíše o nízkou informovanost v této problematice.
S rozšiřováním fotovoltaických elektráren napříč společností nicméně bude zákonitě přibývat i závad a bezpečnostních problémů, takže je nutné, aby instalační společnosti vždy poskytovaly maximálně kvalitní a kvalifikovanou práci s ohledem na normativní požadavky.
Pokud instalační společnost při montáži fotovoltaických panelů na střešní krytinu nepoužívá na DC straně trasy svodiče přepětí, vystavuje zákazníka zvýšenému bezpečnostnímu riziku a v případě jakékoliv závady či nehody může absence těchto bezpečnostních prvků znamenat průšvih.
Trh už řešení zná
Společnost A-Z TRADERS s.r.o. představila svodič přepětí A-Z ROOF SPD T1+T2 1010 VDC, který plně vyhovuje normám. Montáž tohoto bezpečnostního prvku je velmi snadná. Svodiče jsou připojovány přímo do stringů jako průchozí jednotky (oba póly stringu se připojí přímo do jednotky a oba z nich také vystupují).
Vlastní konstrukce A-Z ROOF SPD T1+T2 1010 VDC je s ohledem na povětrnostní podmínky a způsob montáže z hliníkové slitiny, což je stejný materiál jako nosné profily PV panelů a nehrozí vznik elektrochemické koroze. Vnitřní obvody jsou hermeticky zalité v polyuretanové hmotě.
Závěrem
Znění norem jasně deklaruje nutnost využívat SPD jednotky jako součást instalovaných fotovoltaických elektráren, což dokládá i vyjádření orgánu TIČR.
Realita je často ovšem jiná. Instalační společnosti tak mohou zbytečně vystavovat své zákazníky zvýšeným rizikům. Pro zabezpečení ochrany fotovoltaických systémů je nutné dodržet výše uvedené články ČSN 332000-712 ed.2.